Prognozy: Ceny żywności będą iść w górę

- Stopa inflacji utrzyma się powyżej 4,0 proc. do października 2012 r., zaś przed końcem 2012 r. obniży się do 3,5 proc. rdr - napisał w komentarzu do piątkowych danych GUS JP Morgan.

W ujęciu średniorocznym inflacja będzie powyżej 3,5 proc. rdr, a poniżej 3,0 proc. rdr nie spadnie przed kwietniem 2013 r. i nadal będzie powyżej środkowego progu celu NBP 2,5 proc. rdr.

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do czerwca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc.

"Niższe ceny ropy naftowej wciąż sączą się do składnika paliw dóbr i usług konsumpcyjnych.

Reklama

W lipcu zanosi się na jego ponowny spadek, ale rosnące ceny towarów rolnych sugerują, że ceny żywności w drugim półroczu 2012 r. będą szły w górę" - napisali w piątkowym komentarzu analitycy banku.

Ceny w górę?

Dodali, że żywność zdrożała w czerwcu o 0,7 proc. mdm podczas, gdy w sezonie letnim na ogół spada o ok. 0,6 proc. Powodem drogiej żywności był także negatywny wpływ statystycznej bazy porównawczej. Spadek cen żywności w czerwcu 2011 r. był bardzo duży i wyniósł 1,8 proc.

Stabilny poziom inflacji bazowej szacowany przez analityków JP Morgana za czerwiec na 2,3 proc. rdr dowodzi ich zdaniem, że Euro 2012 nie wyraziło się w dużej, dodatkowej presji inflacyjnej na ceny usług.

"Uporczywe przestrzelanie celu inflacyjnego, nawet jeśli w dużym stopniu spowodowane przez szoki podażowe najprawdopodobniej ostudzi umiarkowanie nastawionych członków RPP sugerujących obniżkę stóp procentowych już we wrześniu" - napisano w komentarzu.

Analitycy JP Morgan sądzą obecnie, że stopy procentowe będą utrzymane (główna z nich 4,75 proc. od maja) do końca 2012 r. Wcześniej zakładali ich wzrost we wrześniu. Przed ogłoszeniem danych o inflacji za czerwiec analitycy banku prognozowali jej wzrost do 4,0 proc. rdr wobec 3,6 proc. rdr w maju.

_ _ _ _ _

IERiGŻ: w tym roku żywność podrożeje

Instytut prognozuje, że w tym roku żywność podrożeje ok. 4 proc. - poinformował PAP dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski. W 2011 r. ceny żywności wzrosły o 4,6 proc.

Kowalski zaznaczył, że już na początku roku eksperci Instytutu prognozowali, że tegoroczny wzrost cen żywności wyniesie 4 proc. - Przyjmując różne scenariusze zakładaliśmy, że może to być nieco mniej, niż 4 proc., a przy katastrofalnej pogodzie czy sytuacji na rynkach światowych, może być więcej, ale nawet przy najbardziej czarnym scenariuszu nie więcej niż 6 proc. - powiedział. Dodał, "podtrzymujemy prognozę 4-proc. wzrostu cen."

Przypomniał, że na początku roku większość ekspertów, poza Instytutem, twierdziła, że w tym roku w naszym kraju zboża będzie mało, a ziarno będzie drogie, bo uprawy wymarzły. IERiGŻ wskazywał natomiast, że nawet, jeżeli 30-40 proc. upraw zniszczyły mrozy, to nie znaczy, że pola te nie zostaną zagospodarowane. Faktycznie prawie wszyscy rolnicy wykonali ponowne zasiewy - zauważył. Zaznaczył, że co prawda zboża jare plonują gorzej niż ozime, ale obecnie już wiadomo, że plony te zapowiadają się dobrze - podkreślił.

Owoce i zboże

Jak zauważył dyrektor, tańsze niż w ubiegłym roku są nowalijki, ale ostatecznie o cenach będzie decydował główny zbiór. Dodał, że także tańsze są owoce.

"Nie spodziewam się, aby mleko i przetwory mleczne zdrożały" - powiedział Kowalski. Wyjaśnił, że od dłuższego czasu obserwowany jest gwałtowny spadek cen tych produktów na rynkach światowych. Np. mleko w proszku staniało o prawie 30 proc. Jego zdaniem produkty mleczny potaniały z powodu spadku popytu. Część niewyeksportowanych tych produktów zostanie w naszym kraju, a to może doprowadzić do obniżenia cen przetworów mlecznych.

Może natomiast podrożeć mięso, głównie wieprzowina i niewiele drób. Podkreślił, że o krajowych cenach żywności w dużym stopniu decyduje też sytuacja na rynkach światowych. Według piątkowych danych GUS, w czerwcu w stosunku do maja żywność podrożała o 0,7 proc., natomiast w ujęciu rocznym było to 5,4 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | RDR | jedzenie | inflacja | ceny żywności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »