Resort skarbu planuje połączenie spółek paliwowych i gazowych

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG - poinformował dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz. Resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych. Do końca pierwszego kwartału będzie decyzja co do dalszych działań.

- Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens - powiedział minister.

- W dalszej perspektywie zastanowimy się, co z tym robić - dodał.

Pytany, czemu miałoby służyć to połączenie, minister Jackiewicz odpowiedział: "Przede wszystkim chodzi nam o zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa w tych spółkach przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia. Będziemy także zastanawiali się, jakie potencjalnie są do osiągnięcia efekty synergii".

Reklama

- Nie mamy planów wycofanie tych spółek z giełdy. Traktujemy je jako nasze spółki strategiczne - dodał Dawid Jackiewicz.

- W ciągu kilkunastu tygodni nadzór nad spółkami energetycznymi będzie przeniesiony do Ministerstwa Energii, a w dalszej perspektywie trafią tam też spółki paliwowe - poinformował minister Jackiewicz.

Sprawdź bieżące notowania GPW na stronach BIZNES INTERIA.PL

_ _ _ _ _ _

PGNiG

Rada Nadzorcza PGNiG podjęła ostatnio decyzję o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych na następujące stanowiska: prezesa i czterech wiceprezesów: ds. handlowych, ds. finansowych ds. korporacyjnych, i ds. rozwoju - poinformowała spółka.

Od 11 grudnia 2015 r. PGNiG kieruje b. minister gospodarki Piotr Woźniak, który na stanowisko tymczasowego prezesa został delegowany z Rady Nadzorczej spółki. Woźniak ma tę funkcję pełnić do marca br. W kierowaniu spółka pomagają mu trzej prokurenci - Bogusław Marzec, Janusz Kowalski i Maciej Woźniak.

Według opinii rynku zarówno Woźniak jak i jego współpracownicy mają wielkie szanse na wygranie konkursu. Woźniak, który oprócz kierowania resortem gospodarki w rządzie PiS w latach 2005 - 2007, w latach 2011 - 2013 był wiceministrem środowiska, Głównym Geologiem Kraju. W latach 2000-2002 był wiceprezesem zarządu PGNiG ds. handlu i restrukturyzacji. Pod koniec grudnia w rozmowie z PAP pytany o plany spółki powiedział, że jednym z najważniejszych zadań jest stabilizacja portfela importowego.- Mam na myśli sprowadzanie na polski rynek gazu, który PGNiG wydobywa na norweskim szelfie kontynentalnym. Taka możliwość byłaby kolejnym argumentem przemawiającym za rozwojem należącego do PGNiG portfela upstream w tym regionie, co zresztą dotychczas wpływało pozytywnie na wyniki firmy - dodał.

_ _ ___ _ _ _ _

LOTOS

Do rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku dotarła ostatnio pierwsza ropa, ponad 100 tys. baryłek z bałtyckiego złoża B8. Ropa ze złoża B8, ale też z B3 trafiła do rafinerii po nietypowej operacji przeładunku surowca na pełnym morzu przeprowadzonej pod koniec ub. roku.

B8 jest nowym złożem eksploatowanym przez Grupę Lotos; wstępne wydobycie ropy uruchomiono pod koniec września. Wykorzystywana jest platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic przystosowana do prowadzenia prac wydobywczych.

W komunikacie podano, że ropa z nowego złoża dotarła do rafinerii w nietypowy sposób. Była to pierwsza operacja przeładunku STS (ang. Ship to Ship Transfer), w której tankowiec wiózł ropę z dwóch złóż. Operacja przeładunku była nietypowa także dlatego, iż przeładunek ropy odbył się bez zatrzymania produkcji na złożu B8.

W połowie grudnia zbliżał się czas, kiedy tankowiec "Apatyth" odbierający ropę z uruchomionego 30 września złoża B8 napełni się całkowicie. Pojawiło się także okno pogodowe. Statki odpowiednie do wykonania operacji STS nie były jednak w tym okresie dostępne na rynku. "Podjęto więc decyzję o wykorzystaniu do operacji STS "Icarusa III" odbierającego ropę z Baltic Bety - dopełnieniu go ropą ze złoża z B8, a następnie rozładunku w Naftoporcie" - poinformowała spółka.

Złoże B3 jest złożem w fazie eksploatacji, zlokalizowanym w odległości około 70 km na północ od Rozewia. Złoże objęte jest koncesją na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego obowiązującą do lipca 2026. Wydobycie ze złoża odbywa się przy pomocy platformy produkcyjnej Baltic Beta i platformy bezzałogowej PG-1. Złoże B8 położone jest ok. 33 km na wschód od złoża ropy naftowej B3, z którego Lotos Petrobaltic prowadzi obecnie wydobycie.

Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza dotycząca eksploatacji złoża B8 obowiązuje do 203P GNiG roku. Lotos Petrobaltic, jedyna firma poszukująca i wydobywająca ropę i gaz z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, posiada w Polsce 4 koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze (Gotlandia, Gaz Południe, Łeba, Rozewie), 2 koncesje poszukiwawcze (Słupsk W, Słupsk E), 4 koncesje wydobywcze (B3, B8, B4, B6) oraz posiada udziały w koncesjach lądowych, na których prace realizowane są przy współpracy z PGNIG.

Zgodne ze strategią Grupy Kapitałowej LOTOS, Polska jest kluczowym obszarem rozwoju działalności segmentu wydobywczego. LOTOS Petrobaltic realizuje obecnie wydobycie na Morzu Bałtyckim ze złoża B3 oraz B8 i prowadzi projekt zagospodarowania złóż B4/B6. Ponadto prowadzi prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w tym rejonie.

Grupa Lotos, do której należy Lotos Petrobaltic jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: spółki skarbu państwa | spółki | MSP | lotos | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »