RPP: Apetyt na dalsze zacieśnienie słabnie!

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja ta jest zgodna z prognozami analityków.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na lipcowym posiedzeniu RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zdecydowana większość ekonomistów spodziewa się, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przynajmniej do końca tego roku.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w maju tego roku - podniosła je o 25 pkt bazowych, po 10 miesiącach stabilizacji. W ubiegłym roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pkt bazowych.

Reklama
- stopa referencyjna 4,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 3,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 5,00 proc. w skali rocznej.

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 4-5 września.

- - - - -

RPP nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu

Inflacja, po przejściowym wzroście w III kw. br., powinna się stopniowo obniżać i w 2013 r. będzie zbliżona do celu inflacyjnego NBP, co uzasadnia pozostawienie stóp procentowych na niezmienioym poziomie - wynika z komunikatu po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Rada zastrzega, że gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu, możliwe jest dalsze dostosowanie polityki pieniężnej.

"Lipcowa projekcja inflacji i PKB wskazuje, że w 2013 r. wzrost PKB będzie niższy niż w bieżącym roku, po czym w kolejnym roku przyspieszy. Jednocześnie inflacja, po przejściowym wzroście w III kw. br., będzie się stopniowo obniżać i w 2013 r. będzie zbliżona do celu inflacyjnego NBP" - napisano w komunikacie.

"W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie przejściowo wzrośnie, utrzymując się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednak w średnim okresie spowolnienie wzrostu gospodarczego następujące w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej oraz dokonanego w tym i ubiegłym roku podwyższenia stóp procentowych NBP będzie sprzyjało powrotowi inflacji do celu. Taką ocenę wspiera również lipcowa projekcja inflacji i PKB. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - dodano.

"Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby perspektywy powrotu inflacji do celu uległy pogorszeniu" - zaznaczono w komunikacie.

Rada w lipcu postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 3,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 5,00 proc. w skali rocznej. (

- - - - -

OPINIE

Apetyt na dalsze zacieśnienie słabnie razem z gorszymi danymi zewnętrznymi, pole do obniżek a przynajmniej złagodzenia tonu się powiększyło uważają analitycy ING banku, chociaż cięcia to wciąż odległa perspektywa bo ich zwolennicy czekają na spowolnienie PKB poniżej 2 proc. r/r. Naszym zdaniem RPP może nie pokusić się o porzucenie jastrzębiej retoryki. Projekcja inflacji i PKB naszym zdaniem utwierdzi Radę w przekonaniu, że utrzymanie obecnego poziomu stóp zapewni powrót do celu w rozsądnym terminie. Przy obecnej wycenie obniżek taki wynik posiedzenia może przynieść lekkie.

Rada Polityki Pieniężnej w perspektywie 12 miesięcy nie zmieni stóp procentowych - zakłada w scenariuszu bazowym Deutsche Bank. Ekonomiści banku zaznaczają jednak, że niewykluczona jest obniżka stóp. "Majowa podwyżka nie była spójna ze spowolnieniem gospodarczym, lepszymi perspektywami inflacji, wiarą NBP w konsolidację fiskalną i słabszym otoczeniem zewnętrznym. (...) Spodziewamy się, że RPP będzie niechętna by obniżać stopy, choć nie wykluczamy obniżki przed końcem roku" - napisano w lipcowym raporcie. Bank podtrzymał prognozę dynamiki PKB w 2012 r. na poziomie 2,5 proc. i 2,0 proc. w 2013 r.

Zdaniem BNP Paribas Rada Polityki Pieniężnej NBP przystąpi do obniżki oprocentowania stóp z chwilą, gdy inflacja osiągnie cel 2,5 proc. rdr, co stanie się w pierwszym kwartale 2013 r., i w przyszłym roku obniży stopy łącznie o 75 pb.

Inflacja CPI osiągnie poziom celu inflacyjnego NBP 2,5 proc. w I kwartale przyszłego roku, zaś RPP zdecyduje się na dwie obniżki stóp procentowych o 25 pb w marcu i lipcu 2013 r. oceniają ekonomiści z Kredyt Banku.

Jak wynika z comiesięcznych prognoz Societe Generale, bank nie oczekuje zmiany poziomu stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP, ale nie wyklucza podwyżki we wrześniu.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »