Supernowoczesna trasa kolejowa w Niemczech w końcu gotowa!

Można powiedzieć, że budowa tej linii trwała wieczność i kosztowała krocie, ale połączenie Erfurt - Lipsk/Halle to dla kolei niemieckiej powód do dumy. To najnowocześniejsza linia w kraju, a chyba nawet w Europie.

Wreszcie oddano do użytku nową trasę kolei dużych prędkości Erfurt - Lipsk/Halle. Liczy 123 km i jest przystosowana do ruchu wielu typów pociągów towarowych i osobowych, w tym także najnowszych składów ICE 3. Czas podróży między Erfurtem i Lipskiem zajmuje teraz 39 minut, a między Erfurtem i Halle 30 minut. Wcześniej czasy te były ponad dwukrotnie dłuższe.

Nowa jakość transportu kolejowego: interoperacyjność

O nowoczesności trasy świadczy między innymi to, że po raz pierwszy w Niemczech wprowadzono na niej jednolity Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Można to rozpoznać po braku semaforów i innych urządzeń sygnalizacyjnych. System ten jest częścią Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Gwarantuje interoperacyjność transportu kolejowego, czyli możliwość swobodnego poruszania się składów pociągów w sieci kolejowej różnych państw bez potrzeby wymiany lokomotyw i maszynistów, oraz opanowania przez nich różnych systemów sygnalizacji kolejowej w innych państwach. Krótko mówiąc, likwiduje te różnice, mocno dające się we znaki w codziennym działaniu transportu kolejowego.

Reklama

Szybkie pociągi typu ICE jadą po wyjątkowo stabilnym torowisku wykonanym z elementów stalobetonowych, co pozwala im na rozwijanie prędkości podróżnej do 300 kilometrów na godzinę. W rezultacie, jak już wspomnieliśmy, czas przejazdu pociągiem między Lipskiem i Erfurtem wyniesie nieco ponad 30 minut. Do tej pory był dwa razy dłuższy i wynosił 65 minut. Znacznie mniej czasu spędzimy także w podróży na trasie Drezno - Berlin i Berlin - Frankfurt nad Menem.

Nowa linia zostanie włączona do nowego rozkładu jazdy Deutsche Bahn, czyli kolei niemieckiej. Jej budowa pochłonęła 2,8 mld euro. Te wyjątkowo nowoczesne i szybkie 123 kilometry szlaku kolejowego stanowią ważną część dużego projektu infrastrukturalnego, który został uruchomiony po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. O jego znaczeniu świadczy fakt, że znalazł się w tekście Traktatu Zjednoczeniowego.

Kamień milowy na drodze do "Jedności numer 8"

W uroczystości oddania odcinka Erfurt - Lipsk/Halle wzięła udział kanclerz Angela Merkel. Prezes Deutsche Bahn Rüdiger Grube nazwał go "kamieniem milowym na drodze realizacji projektu komunikacyjnego Deutsche Einheit Nummer 8", czyli - w dosłownym tłumaczeniu "Niemiecka jedność numer 8". Chodzi tu o szybkie połączenie kolejowe, czyli tak zwany korytarz transportowy Berlin - Norymberga, który na północy łączy się z linią Berlin - Halle, a na południu z linią dużych prędkości Norymberga - Erfurt. Po zakończeniu w 2017 roku budowy tego korytarza o długości 500 kilometrów czas podróży między Monachium i Berlinem zostanie skrócony do 3 godzin i 45 minut.

W rezultacie stanie się konkurencyjny wobec tanich połączeń lotniczych. Nie był za to ani tani, ani szybki w budowie, bo realizacja tej inwestycji zajęła Deutsche Bahn ponad ćwierć wieku.

dpa, afp / Andrzej Pawlak, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: transport pasażerski | kolej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »