Telekomy: Internet 30 MB/s nie dotrze do każdego Polaka; MAC: Zrealizujemy

Przedstawiciele telekomów są zgodni, że zapewnienie wszystkim obywatelom internetu o szybkości 30 MB/s w myśl Europejskiej Agendy Cyfrowej jest nierealne. Według wiceszefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Bogdana Dombrowskiego, mimo iż program jest ambitny, zostanie zrealizowany.

Zdaniem Dombrowskiego, najważniejszymi działaniami rządu oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dla realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej (EAC), która zakłada powszechny dostęp obywateli Unii do szerokopasmowego internetu o prędkości 30 MB/s, są inwestycje infrastrukturalne.

- Porównujemy je do tego, co robiliśmy w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych - do elektryfikacji Polski. Musimy uświadomić sobie, że to bardzo ważne zadanie, ponieważ bez dobrej infrastruktury stacjonarnej i mobilnej, nie będziemy mieli dostępu do internetu we wszystkich miejscach w Polsce - powiedział w środę wiceminister na XV Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów.

Reklama

Jak dodał obecnie jest budowanych 30 tys. km światłowodów w ramach 14 Regionalnych Programów Operacyjnych, oraz 16 tys. km sieci dostępowych. - Będziemy kontynuować te inwestycje w kolejnych latach - zadeklarował Dombrowski.

Inny pogląd zaprezentował przewodniczący rady nadzorczej Orange Polska, Maciej Witucki, według którego zrealizowanie założeń EAC jest niemożliwe, a wręcz szkodliwe.

- Historie o tym, że dostarczymy każdemu Polakowi 30, 50, czy 100 MB/s, są nie do zrealizowania i nie mordowałbym się za wszelką cenę, realizując tę polityczną agendę. Powstała ona, oczywiście z udziałem Polski, ale w dalekich salonach brukselskich. Zróbmy tak, żeby było jak najlepiej dla 37 mln naszych obywateli - apelował.

Witucki uważa, że prędkości internetu, o których mówi Agenda będą osiągalne jedynie chwilowo, ponieważ na prędkość tę wpływa natężenie ruchu w sieci. Jak zaznaczył, powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu jest potrzebny, jednak nie ma ekonomicznego sensu dostarczać go w każde miejsce kraju. Zaapelował również do administracji publicznej o rozwagę w tej kwestii.

- Jest to chwalebny ideał, ale nie chciałbym, żebyśmy dla tego ideału palili pieniądze. To bardzo ważna rola administracji publicznej, żebyśmy się nie zamordowali, realizując EAC w stu procentach. Polakom mieszkającym w szczerym polu może została dociągnięta elektryczność, ale światłowodu na pewno nikt tam nie dociągnie - podkreślił Witucki.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Odnosząc się do wypowiedzi Dombrowskiego, dodał, że miarą postępu Polski nie są tysiące kilometrów światłowodu, ale liczba klientów, którzy dzięki temu zyskali dostęp do sieci. Uważa też, że w nowej unijnej perspektywie finansowej właśnie na sieci dostępowe powinien zostać położony nacisk.

Prezes zarządu Netii Adam Sawicki, zgodził się z Wituckim, że inwestycje infrastrukturalne powinny kierować się przede wszystkim interesem ekonomicznym.

- Założenie polityczne, według którego nastąpi bum inwestycyjny operatorów telekomunikacyjnych, opiera się na ryzykownym i życzeniowym założeniu, że zmniejszenie konkurencji między nimi da im środki na inwestycje. Mam z kolei poczucie, że to co będzie miało ekonomiczny sens, my (operatorzy telekomunikacyjni) to zrobimy - zapewnił Sawicki.

Jego zdaniem, poziomu rozwoju technologicznego nie da się nadrobić za pomocą przepisów, których już dziś jest zbyt dużo. - Od lat mam poczucie, że Europa się przeregulowała. Traktatem z Lizbony chcieliśmy nadrobić dzielącą nas od USA odległość, a po zakończeniu (strategii lizbońskiej) okazało się, że jesteśmy jeszcze dalej - ocenił.

Wiceminister Dombrowski przyznał, że cele EAC są bardzo ambitne, ale strona rządowa jest zdeterminowana, żeby zrealizować je w całości. - Nie ma prawa, którego się nie zmienia, ono się dostosowuje do warunków gospodarczych i społecznych, które aktualnie funkcjonują. Należy wspomnieć o dyrektywie kosztowej, którą niedługo będziemy wprowadzać. Spowoduje ona, że koszty infrastruktury naziemnej i radiowej będzie spadną - odpowiedział.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szybki Internet | MAC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »