Ten rok dla branży węglowej może być trudny

Branża węglowa liczy na odbicie cen węgla, ale zakłada że ten rok będzie bardzo trudny - wynika z wypowiedzi szefów spółek węglowych. Nadprodukcja na polskim rynku to około 6 mln ton, nic się nie zmieniło.

Branża węglowa liczy na odbicie cen węgla, ale zakłada że ten rok będzie bardzo trudny - wynika z wypowiedzi szefów spółek węglowych. Nadprodukcja na polskim rynku to około 6 mln ton, nic się nie zmieniło.

- Optymistyczne jest, że ceny węgla nie spadają. Można przypuszczać, że od sierpnia lub na jesieni nastąpi pewne umocnienie cen - powiedział Jerzy Podsiadło prezes Węglokoksu podczas EKG w Katowicach.

Na odbicie cen liczy też Tomasz Rogala prezes PGG.

Według mojej opinii, to jest dołek cen. Przy ustalaniu polityki sprzedażowej nie rozmawiamy o obniżaniu cen, mówimy o produkcie i sposobie dostaw - powiedział Rogala.

Reklama

Bardziej ostrożny w ocenach jest prezes JSW Tomasz Gawlik.

- Czeka nas półtora roku bardzo trudnej sytuacji rynkowej, ale można zakładać tendencję wzrostową choć nie taką jakiej byśmy oczekiwali - powiedział prezes JSW.

Z kolei prezes PG Silesia Michal Herman wskazał na utrzymującą się na polskim rynku dużą nadpodaż węgla.

- Oceniam, że nadprodukcja na polskim rynku to około 6 mln ton, nic się nie zmieniło. Ceny ARA wzrosły z najniższego poziomu około 36 USD za tonę do około 46-48 USD za tonę, ale to się może pojawić w kontraktach na 2017-2018 rok. Sytuacja w 2016 roku będzie ekstremalnie trudna, bo węgiel jest zakontraktowany przy niskich cenach - powiedział Herman.

Prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk przestrzega, że branża musi się przygotować na negatywny scenariusz.- Trzeba założyć, że być może nie jest to jeszcze dno cenowe - stwierdził.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo | wypowiedzi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »