Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Trzydziestu rolników zdecydowało się na uprawę perzu energetycznego

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

- Trzydziestu rolników z całej Polski zdecydowało się na uprawę perzu energetycznego - rośliny, która ma szerokie zastosowanie - poinformował prezes Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem Mieczysław Sowul.

Perz wydłużony. Fot. Danuta Martyniak
Perz wydłużony. Fot. Danuta Martyniak

Sowul przyznał, że na uprawę perzu energetycznego zdecydowali się rolnicy ze wszystkich zakątków Polski.

- Nie ma województwa, w którym ktoś nie zdecydowałby się na uprawę tej rośliny. W sumie podpisaliśmy kontrakty z trzydziestoma osobami i ta liczba nas satysfakcjonuje - przyznał Sowul. Dodał, że każda z upraw zajmie co najmniej 5 ha.

Sowul przyznał, że Instytut Hodowli Roślin w Bartążku będzie utrzymywał stały kontakt z rolnikami, którzy właśnie zasiali wyselekcjonowany przez bartąski instytut perz energetyczny o nazwie "Bamar".

- Jesteśmy ciekawi, jak ta roślina będzie postrzegana przez rolników, czy zyska sobie ich przychylność. Na siłę nie chcemy nikogo do niej przekonywać - przyznał Sowul.

Perz energetyczny, jak przekonują naukowcy z Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku, jest łatwy w uprawie, tani i ma szerokie spektrum zastosowania: może być wykorzystany w przemyśle papierniczym, bo zawiera dużo celulozy, w przemyśle meblarskim do wytwarzania płyt wiórowych, a także w biogazowniach, oraz do produkcji peletu.

Szacunki mówią, że założenie hektara plantacji perzu energetycznego kosztuje 2,7 tys. zł. Dla porównania założenie hektara uprawy innej rośliny energetycznej - miskantusa - kosztuje 18 tys. zł. Zdaniem naukowców, 1,5 tony biomasy z perzu energetycznego równoważy tonę węgla. W przeliczeniu daje to z hektara biomasę o wartości energetycznej 5-6 ton węgla.

Perz energetyczny tylko w niewielkim stopniu przypomina perz - chwast znany powszechnie z ogródków. Jest on wydłużoną trawą wieloletnią i w przeciwieństwie do perzu właściwego (tj. uciążliwego chwastu), nie rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, bo nie ma rozłogów. Perz energetyczny ma duże, szczeciniaste liście o długości nawet do 30 cm, a roślina osiąga wysokość 2 metrów (plus korzenie kolejne 2 metry). Nadaje się do uprawy w całej Polsce, w tym na glebach lekkich, słabszych, suchych - nie lubi natomiast gleb podmokłych i torfowych. Jest odporny na mróz (do -20 stopni bez okrywy śnieżnej) i nadaje się do rekultywacji gleb zniszczonych. Do jego uprawy nie są wymagane specjalistyczne maszyny - można wykorzystywać te powszechnie stosowane w gospodarstwach.

Sowul przyznał, że kierowany przez niego Instytut zamierza podejmować dalsze badania zarówno nad perzem energetycznym, jak i innymi trawami. - Chcemy stworzyć zespół złożony z naszych naukowców i naukowców olsztyńskiego uniwersytetu oraz z przedstawicieli biznesu, by razem podejmować innowacyjne działania - powiedział.

Cechy biologiczne perzu energetycznego:

* wysoka ok. 2 m, * zbitokępowa, bezrozłogowa * nieinwazyjna * wieloletnia (8-12 lat) * wytrzymała na suszę i mrozy (nawet do -20 st. C) * b. wcześnie rusza wiosną * znosi gleby suche, piaszczyste, ubogie (kl. IV-VI) , skażone, zasolone i alkaliczne * przeciwerozyjna i rekultywacyjna (silny, głęboki system korzeniowy) * odporna na wyleganie * doskonale rozmnażanie za pomocą nasion * odporna na choroby (rdzę i pleśń).

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
uprawy,
na
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (207)

Dodaj komentarz

~Autor odmiany -

Wyraźnie muszę podkreślić - ta trawa energetyczna - perz wydłużony kępowy: nie ma rozłogów - tak zwykły, popularny perz właściwy, który jest chwastem. Perz energetyczny jest wybitnie trawą kępową , tak jak zboża (pszenica, żyto) po zaoraniu pola , można natychmiast uprawić inne rośliny np. rzepak, czy ziemniaki. Nie jest inwazyjną, nie rozprzestrzenia się ! Nie piszcie takich bzdur, wyraźnie proszę czytać tekst. Zapraszam do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w RADZIKOWIE (a nie w Bartążku),

~gerbezuk -

Kurczę!!.... Niemcy juz dawno poszli po rozum do głowy i zamiast siać perz energetyczny czy inne debilizmy odstawiać nakazali zakładom energetycznym obowiazkowo odkupywać energię od małych dostawców w cenie rynkowej. Dzieki temu opłaca się tam stawiać elektrownie solarne na byle dachu a taka elektrownia wytwarza w ciągu roku ok. 4x więcej energii z tej samej powierzchni niz mozna wytworzyć z rosnącego na takim areale rzepaku. No ale Niemcy to mądry i pragmatyczny naród.

~redi -

Dostaniemy drukarki 3D i bedziemy robić dla siebie sztuczne mieso bo pola obsieją perzem i innymi gónami!

~Gość -

A jak tego gówna się pozbyć po skończeniu dopłat? Chyba pole dla chińczyka i niech żre korzenie.

~rolek -

korzenie mają 2metry. Raz zasadzisz i koniec, nie wyplenisz nigdy. Ziemia zmarnowana.

~kb slupsk -

W Hollandii juz jest na ukonczeniu duza elektrownia,budowana miedzy innymi przez polskie firmy,opalana tego typu paliwem(trawa,trzcina,chwasty,krzaki itp.),ktore to pochodza z wycinek przy drogach,kanalach i innych. W Polsce przy tylu tysiecy ha. nieuzytkow to powinno powstac z 10 takich elektrowni. Paliwo do nich rosnie wszedzie za frajer.

~Moherka -

No a ten cały perz energetyczny nie będzie zakłócał fal radiowych radia Maryja ?

~baba -

Taka sama ściema jak z wierzbą energetyczną i barszczem Sosnowskiego po których zostały zdewastowane pola i wyżucone pieniądze a zarobili tylko ci którzy siali propagande!

~MieczysławSowul -

dziekuje za komentarze-hodowla roslin bartazek kolo olsztyna dzala na zasadze firmy prywatnej -bez dotacji panstwa,wydaje sie czytajac panstwa opinie ze powinna uledz zmianie nazwa rosliny-perz energrtyczny jest bardzo dalekim krewnym perzu wlasciwego i nie jest chwastem a normalna trawa jak na lakach i pastwiskach-jest slodki i nadaje sie do kiszenia i karmienia krow,napewno nie ma nic wspulnego z polityka

~ja -

rozsiewa sie przez nasiona a nie jest inwazyjny to cos tu sie nie zgadza