Zgoda Izby Reprezentantów na ustawę budżetową i eksport ropy

Głosami Demokratów i Republikanów Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek ustawę budżetową zapewniającą agendom rządowym 1,1 biliona dolarów na ich działalność do września 2016 roku oraz znoszącą wprowadzony 40 lat temu zakaz eksportu ropy naftowej.

Wypracowaną w ramach kompromisu obu partii ustawą zajmie się teraz Senat, którego demokratyczni i republikańscy liderzy uzgodnili połączenie jej z uchwalonym w czwartek pakietem ulg podatkowych. Senackie głosowanie nad uzupełnioną ustawą przewidziane jest na piątek po południu czasu lokalnego.

Zdaniem analityków, dostawy ropy z USA, które zajmują trzecie miejsce na liście największych światowych producentów po Rosji i Arabii Saudyjskiej, nie odegrają na razie w skali globalnej większej roli. Jednak w perspektywie długoterminowej mogą stanowić wyzwanie zarówno dla państw OPEC ,jak i Rosji, walczących o utrzymanie swych udziałów rynkowych.

Reklama

- - - - -

Ceny ropy: Rosja największym przegranym

Jak powiedział Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej, największym przegranym spadku cen ropy jest Rosja.

- Z powodu niższych cen ropy naftowej istotnie spadają rosyjskie przychody ze sprzedaży ropy. To pierwsza kwestia. Po drugie, znaczna część rosyjskich kontraktów gazowych jest indeksowana do cen ropy naftowej, więc ceny gazu też spadają, jak i przychody ze sprzedaży rosyjskiego gazu. Po trzecie, sankcje nałożone na Rosję sprawiają, że dla tego kraju rozbudowa mocy wydobywczych - rozwój infrastruktury i rozpoczęcie eksploatacji nowych pól - będzie coraz trudniejsza. Może mieć to długookresowe skutki dla tej gospodarki. Rosyjska gospodarka jest więc jednym z największych przegranych jeśli chodzi o ceny ropy, ich wpływ na ceny gazu i kwestię sankcji, które pogarszają sytuację - mówi Birol.

Ropa, produkty ropopochodne i gaz stanowią ok. dwie trzecie rosyjskiego eksportu. Spadek cen czarnego złota na globalnych rynkach oznacza więc dla borykającej się z trudnościami rosyjską gospodarką miliardowe straty.

Tymczasem surowiec w ostatnich miesiącach jest rekordowo tani. Obecnie ceny ropy europejskiej i amerykańskiej są w granicach 45-47 dolarów za baryłkę, podczas gdy nieco ponad rok temu przekraczały 100 dolarów za baryłkę.

W marcu OPEC opublikował raport, z którego wynika, że Rosja, drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie, może stracić w bieżącym roku około 135 mld dolarów z powodu spadku cen surowca.

Około 40 proc. rosyjskiego eksportu ropy - około 100 mln ton rocznie - trafia na północ Europy, co czyni z tego regionu najważniejszego odbiorcę surowca gatunku Urals.

Rosyjska ropa zaczęła jednak tracić pozycje na europejskim rynku z powodu napływu tańszych gatunków z Bliskiego Wschodu. Na rynku europejskim niedawno pojawiła się też ropa z Arabii Saudyjskiej, co grozi zaostrzeniem konkurencji i dalszym spadkiem cen.

W październiku agencja Reutera przekazała wypowiedź prezesa koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna, który oznajmił, że Arabia Saudyjska, największy producent ropy naftowej na świecie, rozpoczęła dostawy surowca do Polski przez port w Gdańsku. Sieczyn, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, również zarzucił Saudyjczykom stosowanie dumpingu cenowego.

Następnie minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandr Nowak oświadczył, że Rosja uważa wejście Arabii Saudyjskiej na rynek naftowy Europy za wyzwanie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | Izba Reprezentantów USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »