Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

Zakup leków i sprzętu medycznego, utrzymywanie psa przewodnika czy zatrudnianie opiekuna – to jedynie przykłady wydatków, które można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co ważne, przysługuje ona nie tylko samym niepełnosprawnym, lecz także osobom, które ich utrzymują.




- Ulga rehabilitacyjna dotyczy między innymi wydatków na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, leki, sprzęt rehabilitacyjny, dojazdy samochodem na zabiegi czy tych związanych z zatrudnianiem opiekuna i utrzymywaniem psa przewodnika” – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi.




Kwota, którą wolno odliczyć od podatku w ramach ulgi, zależy od rodzaju wydatków. Przykładowo w przypadku adaptacji mieszkania limit nie jest określony, jeśli chodzi o dojeżdżanie samochodem na zabiegi rehabilitacyjne, wynosi on 2 280 zł rocznie, z kolei co do zakupu leków, za każdy miesiąc można odliczyć całą wydaną w tym okresie kwotę pomniejszoną o 100 zł. Co istotne, urząd skarbowy ma prawo wymagać udokumentowania poniesionych wydatków.