W przyszłym tygodniu liczne publikacje ważne dla złotego

Przyszły tydzień obfitować będzie w wiele ważnych publikacji, zarówno krajowych jak i zagranicznych, które mogą mieć istotny wpływ na notowania złotego. Inwestorzy z uwagą śledzić będą doniesienia z RPP i posiedzenia EBC. Wyraźne osłabienie PLN na koniec tygodnia wynika z realizacji zysków na rynku obligacji, na którym wyraźnie wzrosły rentowności.

Zdaniem analityków, głównym wydarzeniem dla złotego będzie środowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych.

"W Europie najważniejszym wydarzeniem będzie czwartkowe posiedzenie EBC, które choć prawdopodobnie nie przyniesie decyzji o zmianie polityki monetarnej, to jak zawsze będzie uważnie obserwowane przez inwestorów. W ostatnim czasie największe ruchy na rynku pojawiają się podczas konferencji prasowych prezesa EBC Mario Draghiego. Mimo wszystko głównym tematem rynkowym pozostanie ewentualne zaciskanie polityki monetarnej przez bank centralny Stanów Zjednoczonych" - napisano w piątkowym popołudniowym biuletynie XTB.

Reklama

"Przyszły tydzień może okazać się decydującym, jeśli chodzi o decyzje, które poznamy podczas czerwcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Już w poniedziałek poznamy indeks ISM dla przemysłu, w środę zamówienia na dobra trwałego użytku i ISM dla usług, zaś w piątek najważniejsze dane - o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym i stopie bezrobocia" - dodano.

Zdaniem ekonomistów XTB, wyraźne osłabienie złotego względem euro wynika z faktu realizacji zysków na krajowym rynku długu.

"Wydarzeniem tygodnia dla polskiego złotego było wyjście z wielomiesięcznej konsolidacji w stosunku do euro. Taki ruch spowodował gwałtowne osłabienie polskiej waluty. Obecnie bardzo niewiele brakuje do następnego oporu, który znajduje się w okolicach 4,30. Jego przebicie może spowodować dalsze osłabienie złotego i wzrost kursu euro do poziomu 4,35" - napisano.

"Przecenę polskiej waluty można częściowo powiązać z realizacją zysków na polskich obligacjach. Utworzenie lokalnych dołków na EURPLN i USDPLN zbiegło się z ustanowieniem rekordów rentowności polskich obligacji i od tamtego czasu oba rynki silnie zawróciły" - dodano.

Po weekendzie możliwa dalsza wyprzedaż długu

Zdaniem Mateusza Mielnickiego, dilera SPW z banku BGŻ w przyszłym tygodniu może nadal trwać wyprzedaż polskiego długu.

- Przyszły tydzień może być bardzo ciekawy na rynku, mamy posiedzenie RPP, jest EBC. Rynek powinien podążać za rynkami bazowymi, w tym głównie za niemieckim bundem. Jeżeli na tamtych rynkach kontynuowana będzie sprzedaż, to i u nas rentowności będą rosły. Wydaje się, że w przyszłym tygodniu papiery 10-letnie mogą podejść pod 3,73, zaś w dalszej perspektywie aż pod 3,80 - powiedział PAP Mielnicki.

- Myślę, że zbliża się koniec cyklu obniżek stóp w Polsce, więc to będzie kolejny czynnik, który będzie przekładał się na kontynuację wyprzedaży naszych obligacji - dodał.

Mielnicki dodał, że piątkowe osłabienie było efektem spadku cen obligacji na rynkach światowych.

"Wczoraj była dość wyraźna wyprzedaż na Węgrzech, w Turcji i RPA. Z tego powodu dziś rynek otworzył się dość nisko. Widać było sprzedających z Londynu, bo to głównie zagranica dziś sprzedawała nasze papiery" - powiedział.

"W ciągu dnia traciła cała krzywa. Pod koniec sesji ceny lekko jednak poszły w górę" - dodał Mielnicki.

         piątek  piątek   środa
          15:35    9.15   15.50
EUR/PLN  4,2815  4,2780  4,2330
USD/PLN  3,2864  3,2832  3,2710
EUR/USD  1,2992  1,3031  1,2943
OK0715     2,68    2,58    2,57
PS0418     3,08    2,99    2,99
DS1023     3,56    3,51    3,50
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »