Jak wyrównać ściany i sufit przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych?

Nierówności występujące na ścianach i sufitach to wada niejednego mieszkania. Nie tylko zresztą nierówności, niekiedy mowa wprost o bardzo krzywych powierzchniach, które przecież w jakiś sposób trzeba wyrównać. W tego typu sytuacjach uciekanie się do tradycyjnej metody tynkowania może okazać się niewystarczające.

W takich okolicznościach pomocniejsze okażą się systemy suchej zabudowy. Czy jednak trzeba od razu dzwonić po ekipę remontową? Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Równie dobrze, przy odrobinie wysiłku, prace mające na celu wyrównanie danych powierzchni można wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie wiedzieć, w jaki sposób się do tego zabrać i jakie narzędzie będą do tego potrzebne. Głównym zaś bohaterem równającym powierzchnię (czy to ściany, czy sufit) będą płyty gipsowo-kartonowe.

Sprawdzanie równości ściany

Pierwszym krokiem przed podjęciem jakichkolwiek prac będzie sprawdzenie równości ściany. Wszystko (także obrana następnie technika wyrównywania powierzchni) zależy bowiem od tego, o jakim odchyle od pionu będziemy mówić. Większe nierówności i krzywizny można bez problemu dostrzec gołym okiem, natomiast przy mniejszych zniekształceniach dobrze posłużyć się sznurkiem czy też przynajmniej dwumetrową łatą z poziomicą, która idealnie nada się do oceniania równości większych powierzchni. Prace z poziomicą (łatą) wyglądają w ten sposób, że przykłada się ją do kolejnych fragmentów ściany, sprawdzając przy natknięciu się na nierówności wartość odchyłu od pionu w porównaniu do prawidłowo ustawionej poziomicy.

Reklama

W zależności od odchylenia ściany od pionu będziemy ją wyrównywać, wykorzystując gipsowe marki kontrolne (przy odchyle do 20 mm/mb) za pomocą pasów gipsowo-kartonowych (powyżej 20 mm/mb), a przy większych nierównościach trzeba będzie dodatkowo ułożyć specjalny stelaż i na nim następnie montować płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli nierówności wynoszą do 3 mm, wówczas można zastosować metodę klejenia płyt na cienkiej warstwie kleju.

Równanie niewielkich nierówności

W przypadku mniejszych nierówności, czyli nieprzekraczających 20 mm, skuteczną metodą wyrównującą ściany będzie montowanie płyt gipsowo-kartonowych metodą na tzw. placki. Wcześniej jednak powinniśmy jeszcze zamocować na ścianie gipsowe marki kontrolne (o średnicy 10-15 cm) - i wówczas, po zbadaniu lica ściany, przystąpić do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych. W tym celu na położoną licem do podłogi płytę nakłada się okrągłe (średnica około 10 cm) placki z zaprawy gipsowej, rozmieszczone równomiernie (co 15-20 cm) po brzegach płyty. Warstwy zaprawy należy również położyć przez środek płyty, jednak w nieco większych odstępach (30-50 cm). Kolejnym krokiem będzie postawienie płyty, przymocowanie i dociśnięcie jej do ściany oraz bieżące regulowanie za pomocą gumowego młotka oraz długiej łatwy murarskiej z poziomicą, uzyskując pożądaną równość powierzchni.

Równanie z wykorzystaniem pasów gipsowo-kartonowych

Pasy gipsowo-kartonowe wykorzystuje się przy większych nierównościach (powyżej 20 mm) ścian. Wówczas w ostatecznym rozrachunku powstaje dwuwarstwowa konstrukcja płytowa, co zajmuje oczywiście nieco więcej czasu niż układanie jednej warstwy, ale taki jest koszt wyrównania ściany. Przed rozpoczęciem nakładania kleju na pasy i przytwierdzania ich do ścian, należy jeszcze wbić w narożnikach kołki rozporowe, na których zostanie przywiązany sznur wyznaczający ramy przytwierdzanych pasków gipsowo-kartonowych. Szerokość takich pasów, wykrojonych z płyt gipsowo-kartonowej, powinna mieć od 10 do 15 cm. Pasy poziomie montuje się na ścianie przy suficie i podłodze, natomiast pasy pionowe przyklejane są do ściany mniej więcej co 60 cm metodą placków - w ten sposób będą tworzyć wyrównaną powierzchnię bazową (już równą) dla właściwej warstwy płyt gipsowo-kartonowych. Po związaniu zaprawy, która trzyma pasy gipsowo-kartonowe, nakłada się na nie drugą warstwę placków (pamiętając jednak o tym, aby pokrywały się one pod względem położenia z warstwą pierwszą), a następnie montuje drugą, właściwą warstwę płyt gipsowo-kartonowych.

Wykorzystanie stelaża do montowania płyt

W przypadku bardzo zniekształconych oraz zniszczonych powierzchni z reguły konieczne jest zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych na specjalnie do tego skonstruowanym stelażu. Zajmuje to więcej czasu niż kładzenie płyt bezpośrednio na ścianę (nawet biorąc pod uwagę konstrukcję dwuwarstwową z wykorzystaniem pasów gipsowo-kartonowych), ponieważ, prócz montażu płyt, trzeba jeszcze zmontować niezależną konstrukcję. Jest to jednak cena za końcowy efekt w postaci idealnie gładkich ścian.

Przystępujemy do montażu stelaża poprzez wyznaczenie na ścianie miejsc przebiegu przyszłej konstrukcji. Pomocna w tym okaże się z pewnością poziomica, zwłaszcza ta laserowa, która precyzyjnie wyznaczy linie przebiegu elementów stelaża. Kolejnym krokiem będzie mocowanie profili na ściany, sufit, i krawędzie boczne (pod profile na podłodze, suficie i na ścianach bocznych dodatkowo dodajemy taśmę piankową). Następnie mocujemy profile pionowe, których rozstaw powinien być dostosowany do szerokości płyt gipsowo-kartonowych. Po zainstalowaniu i wyrównaniu wszystkich profili, czyli zakończeniu konstrukcji stelaża, przystępujemy do montażu płyt gipsowo-kartonowych, zaczynając od dolnej części ściany.

Choć - jak wspomnieliśmy - układanie stelaża jest dość czasochłonne, to prócz równych ścian można wymienić również inne korzyści. Na przykład między profilami można umieścić wełnę mineralną, poprawiając właściwości termoizolacyjne i dźwiękoizolacyjne pomieszczenia. We wnętrzu konstrukcji można te ukryć między innymi przewody instalacji elektrycznej.

Równanie sufitów za pomocą płyt

Prócz ścian za pomocą płyt gipsowo-kartonowych można również równać sufity, które również potrafią mieć czasem odmienną wysokość w kilku różnych punktach. Przy większych nierównościach, przekraczających 30-40 mm, kiedy równanie sufitu metodą tynkową może okazać się nieskuteczne, to właśnie płyty gipsowo-kartonowe będą z pewnością rozwiązaniem optymalnym. Jest to zdecydowanie praca bardziej wymagająca niż w przypadku ścian. Po wyrównaniu poziomu zamontowanych płyt należy je jeszcze przymocować do stropu za pomocą wkrętów. Po zakończeniu montażu płyt i uzyskaniu wyrównanej powierzchni sufitowej, można przejść do prac wykończeniowych.

Nierówny strop czy pojawiające się na nim uparcie nieestetyczne pęknięcia można ukryć dzięki sufitowi podwieszanemu z płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowo konstrukcja taka ukrywa inne elementy, które niekoniecznie muszą być widoczne dla mieszkańców, takie jak na przykład przewody instalacji elektrycznej, klimatyzacyjnej czy wodnej. W przypadku wyboru takiego rozwiązania należy pamiętać o konieczności dokładnego i precyzyjnego wyznaczenia prostej linii przebiegu całej konstrukcji, gdyż często nierówny sufit może okazać się złym doradcą w tej kwestii.

Samodzielnie, szybko, sprawnie

Płyty gipsowo-kartonowe - jak wynika z powyższego - są szczególnie interesującym rozwiązaniem w przypadku nierównych ścian. W zależności od rodzaju powierzchni i stopnia jej nierówności, będziemy stosować różne techniki równania. Pamiętajmy również, że wykorzystując płyty gipsowo-kartonowe można nie tylko wyrównać ścianę czy sufit, ale także między innymi skonstruować ozdobny regał na ścianie czy zamontować sufit dekoracyjny. Słowem: z płytami gipsowo-kartonowymi - jeśli wiedzieć, w jaki sposób ich użyć - można czynić cuda.

Materiał powstał we współpracy z RIGIPS

Advertisement

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »