Mieszkanie Plus do radykalnej reformy. Mają wzrosnąć czynsze za lokale

Flagowy rządowy program Mieszkanie Plus do radykalnej reformy. Dzisiaj po południu działająca w kancelarii premiera Rada Mieszkalnictwa ma opracować zmianę założeń program budowy tanich mieszkań na wynajem. Przede wszystkim mają wzrosnąć czynsze za te lokale.

Jak przyznają urzędnicy, do kosza ma trafić koncepcja hucznie ogłaszana przez premier Beatę Szydło. Przypomnijmy, premier zapowiadała, że rząd zbuduje mieszkania z czynszem 10-20 złotych za metr.

To miało oznaczać, że 50-metrowe mieszkanie mieliśmy móc wynająć za 500-1000 złotych miesięcznie. To niestety okazało się fantazją. Tak tanich mieszkań budować się nie da - właśnie dotarło to do rządowych urzędników. One muszą być droższe, inaczej deweloperzy się tym nie zajmą.

Dlatego ministrowie mają jutro przyjąć nową koncepcję. Mieszkania na wynajem będą budowane po cenach rynkowych - może minimalnie niższych.

Reklama

Żeby jednak pomóc potrzebującym, opracowany ma zostać program dopłat do czynszów po kilkaset złotych. Zwłaszcza dla młodych, biednych rodziców. Tych dopłat nie można skierować do firm budowlanych, bo to zwiększałoby dług publiczny i naruszało przepisy o niedozwolonej pomocy publicznej.

Dlatego pieniądze - w formie dopłat lub zasiłków - mają trafiać do lokatorów. To ma sprawić, że ostatecznie te mieszkania będą tanie. O ile znów nie pojawią się problemy.

Krzysztof Berenda

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

- - - - -

Kopcińska: We wtorek po posiedzeniu rządu zbierze się Rada Mieszkalnictwa

- Rada Mieszkalnictwa rozpocznie posiedzenie we wtorek, tuż po Radzie Ministrów - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Rada ma się zająć m.in. dopłatami do najmu w ramach programu Mieszkanie plus oraz poruszyć temat REIT-ów.

Jak mówił wcześniej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, we wtorek Rada Mieszkalnictwa ma się zająć dopłatami do najmu w programie Mieszkanie plus. - Będziemy rozmawiać o dopłatach do czynszu w ramach Mieszkanie plus. Państwo w tym pomoże. (...) Pamiętajmy, że zasady tego wsparcia określi ustawa tak, jak było w przypadku 500 plus - mówił.

Dodał, że nie chce zdradzać szczegółów, bo te zaprezentuje we wtorek.

Jednym z tematów wtorkowego posiedzenia Rady Mieszkalnictwa będą także REIT-y. Celem REIT-ów jest kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele czerpią dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków - przekazują akcjonariuszom w postaci dywidend.

W ubiegłym tygodniu Rada Mieszkalnictwa przyjęła założenia do specustawy mieszkaniowej, która - jak tłumaczył Kwieciński - ma "zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy". Szef MIR mówił, że nowe przepisy mają także przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy.

Jak mówił w ubiegły wtorek Kwieciński, rząd chce, by projekt tej specustawy przeszedł całą ścieżkę legislacyjną i został zatwierdzony jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

W celu wypracowania szczegółów rozwiązań zawartych w specustawie została powołana specjalna grupa robocza składająca się z przedstawicieli zainteresowanych ministerstw i instytucji.

W styczniu premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus. Powołał Radę Mieszkalnictwa. W skład Rady - obok premiera - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa. (PAP)

- - - - -

15.2. br. informowaliśmy: Specjalna grupa robocza powołana do opracowania specustawy mieszkaniowej

Nad szczegółami rozwiązań specustawy mieszkaniowej pracuje specjalnie powołana grupa robocza, składająca się z przedstawicieli zainteresowanych ministerstw i instytucji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w skład grupy weszli przedstawiciele resortów inwestycji i rozwoju; rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; kultury i dziedzictwa narodowego; środowiska; rolnictwa i rozwoju wsi.

W grupie roboczej są także przedstawiciele BGK Nieruchomości oraz Rządowego Centrum Legislacji. W razie potrzeby dołączą przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Jak mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński "specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku". Ma ona zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy". (PAP)

- - - - -

30.1. br. informowaliśmy: Boom budowlany będzie mieć swoje ofiary - program Mieszkanie Plus

Boom budowlany będzie mieć swoje ofiary. Mogą się nimi stać nie tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale również inwestorzy. Uderzy też w rządowy program Mieszkanie Plus.

Znów mamy do czynienia z ogromnym popytem na usługi firm budowlanych. Efekt? Galopujący wzrost cen, a do tego brak rąk do pracy oraz problemy z transportem , jak wynika z raportu "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Wzrost cen blokuje hossę", przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa. - Boom budowlany będzie miał swoje ofiary - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Bałdys-Rembowski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. - Mogą się nimi stać nie tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale również inwestorzy, którzy zawarli swoje kontrakty w ciągu ostatnich dwóch lat.

W wielu przypadkach zagrożona jest realizacja projektów. Przy dalszym wzroście cen uniknięcie dodatkowych kosztów może okazać się niemożliwe. Jeśli zamawiający będą odmawiać ich opłacenia, może to doprowadzić do poważnych kłopotów wykonawców, łącznie z koniecznością zejścia z budów.Dotyczy to także rządowego programu Mieszkanie Plus, bo jego koszty były liczone przy cenach sprzed dwóch lat. A ceny te okazują się wyższe nawet o 30 proc.

- Trzeba zwiększyć ilość pieniędzy na realizację tego programu, albo zmniejszyć jego zakres - ostrzega Rafał Bałdys-Rembowski.

Boom budowlany nie sprzyja firmom z tej branży, gdy zmiany popytu są zbyt gwałtowne, bo wywołuje je państwo jako inwestor. (MarketNews24)

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »