Popyt na materiały budowlane wysoki; należy spodziewać się dalszego wzrostu cen

Popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki, należy spodziewać się wzrostów cen w kolejnych kwartałach - powiedział analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak przypomniał, materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i do wykończenia.

Popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki, należy spodziewać się wzrostów cen w kolejnych kwartałach - powiedział analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak przypomniał, materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i do wykończenia.

- Dane o cenach materiałów budowlanych nadal są alarmujące: ceny dynamicznie rosną, co nie ułatwia życia osobom budującym domy i mieszkania - powiedział Krasoń. Zwrócił jednak zwrócić uwagę na fakt, że zmiany straciły nieco na dynamice.

Jak zauważył, "spadków cen nikt się raczej nie spodziewa, gdyż popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki i prawdopodobnie utrzyma się przez kolejne kwartały". Dobrą wiadomością - jego zdaniem - jest to, że przestają one tak szybko rosnąć.

- Mimo sygnałów o zatrzymaniu boomu w mieszkaniówce, wolumeny budowanych mieszkań nadal są wysokie, a warto pamiętać, że materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i wykończenia go - podał.

Reklama

Ceny w całym 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w 19 grupach towarowych: płyty OSB zdrożały o 27,9 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 13,5 proc., izolacje termiczne - 8,6 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 5,7 proc." - informowała Grupa PSB.

W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, farby i lakiery podrożały o 4,5 proc., cement i wapno o 4,1 proc., a izolacje wodochronne o 3,3 proc. Jak podała Grupa PSB minimalnie zdrożały też produkty do budowy dachów (2,7 proc.), stolarka (1,9 proc.) czy narzędzia (1,7 proc.).

"Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenie i elektryka - o 0,9 proc." - zaznaczono w informacji Grupy PSB.

- - - - -

Hofman: Najbardziej w 2018 r. zdrożały materiały do budowy domów jednorodzinnych

W 2018 roku w największym stopniu zdrożały materiały, wykorzystywane przy budowie domów jednorodzinnych - powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotr Hofman. Grupa PSB przeanalizowała wzrosty cen materiałów budowlanych.

Najbardziej w ub. roku zdrożały płyty OSB - o blisko 28 proc. oraz materiały do budowy ścian i kominów - o 13,5 proc.

Jak zauważył Hofman, dwucyfrowe tempo wzrostu cen tych materiałów "może świadczyć o zwiększonym zainteresowaniu budową domów jednorodzinnych". - To coraz częstsza forma zamieszkania, wybierana przez polskie rodziny - dodał prezes.

Zdaniem Hofmana w Polce nadal trwa boom budowlany. - Sytuację tę wykorzystują producenci materiałów budowalnych i mając świadomość wysokiego popytu na mieszkania, dalej podnoszą ceny swoich produktów - powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

- Cała sytuacja przyprawia o ból głowy deweloperów, którzy nie uwzględnili w swoich kosztorysach tak drastycznego wzrostu cen. W rezultacie często mamy do czynienia z rezygnacją przez firmy budowlane z kontraktów - zaznaczył ekspert. Jego zdaniem, "pewnym rozwiązaniem tej sytuacji jest waloryzacja kontraktów publicznych, co zostało zaakcentowane w jednym z stanowisk Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa" - przypomniał Hofman.

W samym grudniu 2018 roku, w porównaniu z tym samym okresem roku 2017, najbardziej zdrożały materiały do budowy ścian i kominów - o 19,3 proc. Za płyty OSB w tym czasie płacono 13 proc. więcej.

Jak informował GUS, od stycznia do listopada 2018 r. rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań, tj. o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w tym czasie o 2,5 proc. - do 163,8 tys. lokali.

Sprawdź najnowsze informacje z rynku budowlanego w serwisie Budownictwo INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »