Prajsnar: Kluczowe materiały do budowy mieszkań nadal drożeją

Kluczowe materiały do budowy mieszkań nadal drożeją - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. Ekspert, komentując dane Grupy PSB, dotyczące cen, zauważył, że rysują się wyraźne różnice we wzrostach w różnych grupach towarowych.

Grupa PSB poddała analizie ceny materiałów dla budownictwa. Ceny w sierpniu 2018 r., w stosunku do sierpnia 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 29 proc., a izolacje termiczne o 8,8 proc.

Ceny w przypadku materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 14,2 proc., a cementu i wapna o 4,4 proc., a chemia budowlana zdrożała o 3,7 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (1 proc.).

Ceny w okresie I-VIII 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły już tylko w części grup towarowych. Zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 34,8 proc., a izolacje termiczne o 11,4 proc. Spadki cen zanotowano w grupie dekoracje (o 0,1 proc), oraz w grupie oświetlenie i elektryka - 0,3 proc.

Reklama

- Najnowsze dane Grupy PSB o zmianach cen materiałów budowlanych wskazują na wyraźne różnice, dotyczące poszczególnych grup towarowych - podał Prajsnar. - Z punktu widzenia budownictwa deweloperskiego, szczególnie ważny wydaje się wzrost cen materiałów przeznaczonych na ściany oraz kominy (o 14,2 proc. od sierpnia 2017 r. do sierpnia 2018 r.) - zauważył.

- Niestety, wiele wskazuje, że takie kluczowe materiały nadal będą drożeć - powiedział Prajsnar.

Zdaniem eksperta "na koszty zakupu nowych mieszkań przełożą się też roczne wzrosty cen płyt OSB i drewna oraz izolacji termicznych". - Nie można również zapominać o podwyżkach cementu i wapna oraz farb i lakierów. Wszystkie wymienione podwyżki stawiają deweloperów w trudnej sytuacji - dodał ekspert.

- Inwestorzy muszą teraz rozważyć, czy w warunkach tak ożywionej konkurencji rynkowej i wysokiej podaży mieszkań, kolejna podwyżka cen metrażu (skutkująca utrzymaniem marży), rzeczywiście jest najlepszym wyborem - podał Prajsnar.

Jak poinformowała Grupa PSB, w przypadku materiałów do budowy ścian (zarówno w ceramice, betonach komórkowych, w materiałach na stropy) nie jest spodziewane spowolnienie podwyżek cen. W przypadku wełny do izolacji termicznych już planowane są kolejne podwyżki we wrześniu i październiku.

Zdaniem Grupy PSB wyraźnie ustabilizowały się ceny chemii budowlanej, farb i lakierów. Podobnie uspokoiły się ceny materiałów wodochronnych (asfaltów), ale jak podała Grupa PSB "są sygnały, że także te ceny będą szły w górę".

---------

Krasoń: W najbliższych latach popyt na podstawowe materiały budowlane będzie ciągle wzrastał

W najbliższych latach popyt na podstawowe materiały budowlane będzie ciągle wzrastał, m.in. z powodu planów związanych z programem Mieszkanie plus - powiedział analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak dodał, nie należy się więc spodziewać znaczących spadków cen materiałów budowlanych.

- Sytuacja na rynku materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na rynek mieszkaniowy, wszak mieszkania są z nich budowane - powiedział Krasoń. - Warto zwrócić uwagę, że nie są to towary o nieskończonej dostępności i rosnący popyt wpływa po prostu na ich cenę - dodał.

Jak przypomniał ekspert, należy pamiętać "o planach rządu na budowę tysięcy mieszkań w programie Mieszkanie plus". - Bez wątpienia o popyt na rynku materiałów budowlanych nie ma się co w najbliższych latach martwić. A w efekcie nie spodziewałbym się znaczących obniżek cen, szczególnie w zakresie materiałów niezbędnych do budowy domów i mieszkań - podał.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: materiały budowlane | mieszkanie | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »