Prowadzenie budowy (cz. 5): Kontrole, odbiory i przekazania na budowie

W trakcie budowy domu jednorodzinnego większość kontroli i odbiorów to działania wewnętrzne, dotyczące inwestora (lub jego przedstawiciela w osobie inspektora nadzoru lub kierownika budowy) i wykonawcy.

Pozostałe to odbiory techniczne przyłączy i instalacji oraz końcowy odbiór techniczny przeprowadzany przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego po zgłoszeniu zakończenia budowy. Oprócz sporządzenia protokołu i innych koniecznych dokumentów, każde przekazanie, kontrola czy odbiór wymagają również wpisania odpowiedniej informacji do dziennika budowy.

Reklama
UWAGA: Dobrze, gdy przy każdym odbiorze i każdej kontroli jest obecny inwestor, choć nie jest to jego obowiązkiem. Natomiast jeśli ustanowiono nadzór inwestorski, obecność inspektora nadzoru przy wszystkich odbiorach i kontrolach jest obowiązkowa.

Poniżej postaramy się w skrótowej formie przedstawić najważniejsze sytuacje.

1. Przekazanie terenu budowy.

Inwestor powinien przekazać protokolarnie teren budowy kierownikowi budowy zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace przygotowawcze. Jest to o tyle ważne, że od tego momentu to kierownik budowy odpowiada za teren budowy i ewentualne szkody spowodowane prowadzeniem robót budowlanych.

2. Odbiory pośrednie prac budowlanych.

Odbiory te stosowane są najczęściej w stosunku do tych fragmentów konstrukcji, które zostaną zakryte w toku dalszych prac. Odbiorów tych dokonuje inspektor nadzoru inwestorskiego lub kierownik budowy (jeśli jest przedstawicielem inwestora).

3. Odbiory końcowe prac budowlanych.

Dotyczą z reguły poszczególnych etapów budowy. Odbiory końcowe mogą stanowić podstawę do wypłacenia przez inwestora umówionych wcześniej należności za wykonaną pracę, o ile w trakcie przeprowadzania odbioru nie stwierdzono żadnych uchybień ani usterek. Jeśli podczas przeprowadzania odbioru wykryto jakieś wady, wyznaczany jest czas na ich usunięcie i nowy termin odbioru.

4. Odbiory przyłączy i instalacji.

Wykonanie zgodne z przepisami i normami poszczególnych przyłączy i instalacji musi potwierdzić odpowiednia kontrola i odbiór dokonywany przez osoby uprawnione. Dotyczy to w szczególności instalacji energetycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, kominowych. Ponieważ w większości przypadków znaczna część każdej z instalacji jest przykrywana w toku prac budowlanych (np. tynkiem), konieczne jest dokonywanie odbiorów zarówno pośrednich, jak i końcowych.

5. Odbiór końcowy.

Odbiór końcowy jest przeprowadzany jako czynność kończąca budowę obiektu. Jest przeprowadzany przez inspektora nadzoru inwestorskiego lub samego inwestora i pozwala określić, czy wykonawca wywiązał się ze swoich zobowiązań oraz czy budynek spełnia wymogi techniczne, prawne i funkcjonalne. Odbiór końcowy jest najczęściej podstawą do zakończenia rozliczeń inwestora z wykonawcą. Podobnie jak przy odbiorach końcowych poszczególnych etapów, tu również w przypadku wykrycia podczas odbioru wad czy uchybień wyznaczana jest data ponownego odbioru.

Archipelag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »