Sytuacja rynkowa nie przestraszyła deweloperów

Wrzesień przyniósł poprawę wyników budownictwa mieszkaniowego we wszystkich obszarach. Na tle całego rynku wyróżniają się deweloperzy, którzy nie szczędzą nakładów na nowe projekty. Rosnąca konkurencja wzmaga walkę o klienta.

Polepszenie aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz stabilizacja w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - takie wnioski płyną z analizy wyników budownictwa mieszkaniowego opublikowanych dziś przez GUS za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. O 6,8 proc. wzrosła liczba wydanych pozwoleń. Zaledwie o 0,5 proc. więcej rozpoczęto budów. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była natomiast niższa o 10,6 proc.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Reklama

Optymizmem mogą natomiast napawać wyniki budownictwa mieszkaniowego rozważane w znacznie krótszym terminie, a więc jedynie za wrzesień. Odnosząc dane za dziewiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem poprawa widoczna jest we wszystkich obszarach. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła o 25,1 proc. . Wydanych zostało także o 12,5 proc. więcej pozwoleń na budowę oraz o 1,8 proc. więcej mieszkań oddawano do użytkowania. Wyniki budownictwa mieszkaniowego są ponadto znacznie lepsze niż w sierpniu.

Budowy rosną jak grzyby po deszczu

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Podczas gdy w lipcowe i sierpniowe dane nie napawały optymizmem, to już wrześniowy wynik jest niespodziewanie dobry. W dziewiątym miesiącu rozpoczęto budowę aż o 25,1 proc. większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 18,9 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 12,9 tys. sztuk. Dane za pierwsze trzy kwartały roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką i raczej sugerują stabilizację. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto przez 9 miesięcy 2011 roku jest zaledwie o 0,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Duży wzrost charakteryzuje natomiast wrześniowe wyniki działalności deweloperów. W ich przypadku względem dziewiątego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie 31,4 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 7,8 tys. nowych lokali. Sytuacja taka może sprzyjać dalszym obniżkom cen ofertowych nowych mieszkań, które w perspektywie ostatniego roku spadły o około 900 zł za m kw. w Warszawie, a w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław przecena wyniosła od 300 do 500 zł za metr. W perspektywie dziewięciomiesięcznej trzeba jednak zauważyć, że aktywność deweloperów utrzymuje się na zbliżonym poziomie jak obserwowana w 2010 roku.

Pęcznieje też zasób niewykorzystanych pozwoleń

We wrześniu wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Była ona o 12,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście także wyróżniają się wyniki działania deweloperów. Wzrost w tym segmencie rynku sięgnął aż 34,4 proc. W sumie wydane zostały pozwolenia na 19,4 tys. lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach było to średnio 15,2 tys. lokali.

Oczyszczony z wpływu czynników sezonowych obraz rynku daje natomiast analiza skumulowanych danych o liczbie wydanych pozwoleń w okresie trzech pierwszych kwartałów tego i zeszłego roku. W takiej perspektywie wzrost na całym rynku sięgnął 6,8 proc. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 23 proc. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją więc nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadwyżka liczby wydanych pozwoleń nad liczbą rozpoczynanych budów sięgnęła aż 25,3 tys. sztuk. Dane te pokazują jak duży jest potencjał do szybkiego wzrostu liczby budowanych mieszkań, gdy tylko wymagać będzie tego popyt.

Deweloperzy oddają więcej mieszkań

Mniejszym optymizmem mogą napawać informacje o liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Istnieje jednak szansa, że do końca roku widoczna będzie większa dynamika w tym zakresie. Duża część projektów rozpoczętych po kryzysie może bowiem mieć swój finał jeszcze w tym roku. Dane za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku pokazują spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto o 10,6 proc. względem analogicznego okresu przed rokiem. Sam wrzesień w odniesieniu do wyniku zeszłorocznego pokazuje natomiast niewielką dynamikę pozytywną (wzrost osiągnął poziomu 1,8 proc.). We wrześniu br. oddano 11,9 tys. nowych mieszkań.

Warto także i w tym obszarze zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. We wrześniu oddali oni do użytkowania o 1,5 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Może to napawać umiarkowanym optymizmem szczególnie w porównaniu do danych za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do września 2011 roku deweloperzy zakończyli budowę 31 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 19,9 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | deweloperzy | sytuacja | deweloper | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »