Jak znaleźć pracę w sieci? Od pomocy w pisaniu CV, przez strony z ogłoszeniami, aż po wskazówki... jak ubrać się na rozmowę

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł się w sytuacji, w której musiał szukać pracy. Znajomość języków obcych, dyplomy ukończenia kilku kierunków, a do tego wszechstronne doświadczenie zawodowe - nawet najbardziej rozbudowane kompetencje to nie wszystko. Klucz do sukcesu tkwi w szczegółach, jak odpowiednio napisane CV oraz właściwa prezentacja na rozmowie rekrutacyjnej.

Skuteczne CV

Internet jest niezastąpionym narzędziem, kiedy szukamy pracy. Za jego pomocą można wyszukiwać nie tylko ogłoszenia i oferty. Sieć oferuje także kompleksową pomoc w całym procesie rekrutacyjnym. Poszukiwania zatrudnienia warto rozpocząć od skorzystania z pomocy w tworzeniu skutecznego CV.

Pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy wywieramy za pomocą dokumentu, w którym opisujemy nasze wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Osoby zajmujące się rekrutacją przeglądają dziennie kilkaset podobnie brzmiących życiorysów. Najważniejsza jest zawartość merytoryczna wysyłanej aplikacji. Nie wpisuj jednak wszystkich miejsc pracy - liczą się przede wszystkim dwa ostatnie i to je warto wyróżnić szczegółowym opisem. Wymieniając staże, dodatkowe kursy czy praktyki skup się na pozycjach odpowiadających profilowi stanowiska, na które kandydujesz.

Ciekawa forma graficzna na pewno zapadnie w pamięć osoby, która ją czyta. Zadbaj o to, żeby najważniejsze informacje były czytelne - korzystaj w tym celu z pogrubień i wyróżnień w tekście (nie przesadzaj jednak z liczbą kolorów czy różnych czcionek). Na szczęście sieć pełna jest gotowych wzorów i kreatorów CV. Pomogą one stworzyć wyjątkowy dokument, który z pewnością przykuje uwagę czytającego.

Gdzie szukać?

Jeszcze parę lat temu zdobywanie zatrudnienia wymagało wyjścia z domu. Ogłoszenia można było znaleźć w gazecie, były wywieszone w witrynach sklepów, biur czy agencji pracy. Na czym polega rewolucja, którą spowodował internet? Dla każdego dostępne są oferty nie tylko z całego kraju, ale też wręcz z dowolnego miejsca na świecie.

Sieć oferuje przejrzystość ogłoszeń - zawierają one nie tylko szczegółowy opis stanowiska i nazwę firmy. Zwykle od razu otrzymujemy także informacje na temat proponowanej pensji czy pakietu benefitów oferowanych przez potencjalnego pracodawcę.

Pamiętaj, aby korzystać ze znanych i polecanych portali. Możesz także zarejestrować się na stronie agencji rekruterskiej. W ten sposób będziesz miał wgląd w oferty wybrane specjalnie dla ciebie. Na co uważać? - Pamiętajmy, aby nie przesyłać online np. skanu swojego dowodu osobistego. Dbajmy o ochronę swoich danych - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ostatni etap: rozmowa

Wysyłając CV na wybrane ogłoszenia chcesz dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Osoby, z którym masz się spotkać nie mają wrogich zamiarów. Zaproszenie do siedziby jest wręcz wyrazem zaufania i dowodem na skutecznie napisaną aplikację.

Przede wszystkim upewnij się, że wiesz do jakiej firmy idziesz na spotkanie. Szukając pracy, często jednocześnie staramy się o przyjęcie na wiele stanowisk. Warto prowadzić ich dokładną ewidencję, co pozwoli uniknąć wstydliwych pomyłek. Będą one świadczyły o kiepskiej organizacji pracy. Warto także zdobyć w sieci podstawowe informacje na temat miejsca potencjalnego zatrudnienia: branży, konkurencji oraz działań, które je wyróżniają na tle innych.

Podczas spotkania rekruterzy będą chcieli sprawdzić, czy informacje zamieszczone w CV oraz liście motywacyjnym są zgodne z prawdą. Aby dobrze wypaść nie wystarczy jednak tylko prawdomówność. Ważny jest także wygląd, sposób mówienia. Czy tego chcemy czy nie, potencjalny pracodawca, oprócz naszych kompetencji, zwróci uwagę również na naszą prezencję i wrażenie, jakie wywieramy. Nie wiesz jak zachowywać się na spotkaniu rekrutacyjnym? Stresujesz się pytaniami, które mogą paść? - Internet pełen jest poradników, które krok po kroku wyjaśniają jak przygotować się do rozmowy, aby odnieść sukces. Poświęcenie czasu na wyszukanie tego rodzaju wskazówek da ci poczucie, że jesteś dobrze przygotowany i żadne pytanie nie zbije cię z tropu. Pewność siebie i wiara we własne możliwości jest zaś kluczem do wywarcia pozytywnego wrażenia podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Szukając pracy warto też odwiedzić portal www.gov.pl. Znajdziesz tam nie tylko wiele e-usług, ale i informacje dla osób poszukujących zatrudnienia lub planujących założyć własną działalność gospodarczą. Wystarczy, że klikniesz w zakładkę Praca i biznes.

Korzystaj z wszystkich możliwości jakie daje Ci internet.

Powodzenia!

QUIZ: SSL, SPAM i krety. Znasz te pojęcia?

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »