Profil zaufany. Pięć argumentów za tym, by go mieć

Złożenie deklaracji podatkowej, założenie działalności gospodarczej, sprawdzenie stanu konta emerytalnego i składkowego w ZUS jeszcze jakiś czas temu wymagały wyjścia z domu. Dziś wystarczy profil zaufany, by móc załatwiać sprawy urzędowe z kanapy. Do czego jeszcze się przyda?

Profil zaufany cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala potwierdzić naszą tożsamość w kontakcie z administracją oraz podpisać wirtualne dokumenty. - Swój profil zaufany założyło już ponad 8 mln Polaków - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Oznacza to, że nasi rodacy coraz bardziej przekonują się do e-administracji. Nic dziwnego, w końcu elektroniczne załatwianie spraw urzędowych jest szybkie i wygodne. Skorzystać na tym mogą nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy - dodaje.

Dlaczego warto założyć profil zaufany? Dowiedz się i załóż swój na stronie gov.pl.

Załóż firmę przez internet

Profil zaufany to narzędzie, które pomoże nie tylko osobom prywatnym. Przyda się także tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub dopiero planują ją założyć. - Proces zakładania firmy młody przedsiębiorca powinien zacząć od dokładnego przejrzenia strony gov.pl, a tam zakładki "Dla przedsiębiorcy". To dobre źródło wiedzy o tym, co należy zrobić przed założeniem własnego biznesu - mówi Marek Zagorski. - Zanim wypełnimy wniosek, warto przygotować potrzebne informacje, m.in. dane osobowe, adres związany z zakładaną działalnością oraz kod PKD - dodaje.

Działalność należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby to zrobić, potrzebne są: profil zaufany, konto na stronie CEIDG oraz adres e-mail. Pamiętaj, że usługa ta jest całkowicie bezpłatna. Podczas procesu rejestracji do CEIDG można dokonać jednocześnie zgłoszenia do ZUS oraz rejestracji VAT.

JPK złóż online

Osoby prowadzące firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą i płacące VAT mają obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). Ten dokument to rejestr zakupów i sprzedaży VAT firmy za dany miesiąc. Od stycznia 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy muszą co miesiąc wysyłać JPK_VAT drogą elektroniczną do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Przedsiębiorca może wygenerować go za pomocą programu księgowego, z którego korzysta, lub za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0. Dokument podpisywany jest przy pomocy profilu zaufanego. Niezbędnych formalności może dopełnić także wyznaczony przez właściciela firmy pełnomocnik.

Dowód i meldunek przez internet

Profil zaufany przyda się nie tylko przedsiębiorcom. Wyrobienie nowego dowodu osobistego czy zameldowanie na pobyt stały lub czasowy to formalności, które możesz załatwić kilkoma kliknięciami. Pamiętaj, żeby pilnować terminów: brak ważnego dowodu może narazić nas na grzywnę, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Do wyrobienia dokumentu tożsamości wystarczy przygotować zdjęcie w formie elektronicznej. Możesz je wykonać nawet telefonem. Z kolei aby się zameldować, potrzebujesz dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do mieszkania (jeśli jesteś właścicielem) lub oświadczenia właściciela, za pomocą którego  udokumentujesz swój pobyt w lokalu (jeśli zatrzymujesz się u kogoś lub wynajmujesz mieszkanie).

W obydwu przypadkach potrzebujesz wcześniej wspomnianego profilu zaufanego. Pamiętaj, że usługa składania wniosku o dowód jest bezpłatna. Nie zapłacisz także za zameldowanie, jednak poniesiesz koszt wydania zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy (17 zł) oraz kolejnych zaświadczeń wydanych po zameldowaniu (pierwsze zaświadczenie o pobycie stałym jest bezpłatne, kolejne kosztują 17 zł).

Dla kierowców

Sprzedajesz samochód? Pamiętaj, żeby zgłosić zbycie pojazdu. Zazwyczaj kierowcy musieli zrobić to w ciągu 30 dni od daty sprzedaży czy darowizny, jednak obecnie, ze względu na stan pandemii, okres ten wydłużono do 180 dni. Warto dotrzymać terminu, w innym wypadku możesz narazić się na kary finansowe w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych. Możesz to zrobić oczywiście online. Przez internet poinformujesz także urząd, że kupiłeś nowe auto. W sieci możesz także sprawdzić liczbę swoich punktów karnych - dowiedz się, jak to zrobić.

Z pomocą dla rodzin

Składanie wniosków online to duże ułatwienie dla rodziców. W ten sposób można złożyć wnioski o Kartę Dużej Rodziny, świadczenie Dobry Start oraz Rodzina 500+. Rodzice mogą składać także inne wnioski elektroniczne, m.in. o becikowe czy o przyznanie pomocy społecznej. Przez internet możesz zgłosić także urodzenie dziecka do urzędu (zobacz, jak to zrobić). Warto wejść na stronę gov.pl i przekonać się, jak wiele spraw możemy załatwić online, bez wychodzenia z domu.

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »