Zasiłki i pomoc finansowa. O co można się starać przez internet?

Niemal 2,5 miliona osób do dziś złożyło elektroniczne wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko. Sprawdzamy, o jakie jeszcze świadczenia możemy ubiegać się bez konieczności wizyty w urzędzie.

Na wsparcie ze strony państwa mogą liczyć rodziny z dziećmi, osoby starsze, poszkodowani w wypadkach oraz chorzy i niezdolni do pracy lub pozostający na bezrobociu. Młodzi mogą otrzymać też np. dofinansowanie z budżetu państwa na zakup pierwszego mieszkania. Część wniosków o zasiłki i pomoc finansową możemy złożyć przez internet. Sprawdzamy, które z nich wyślemy bez wychodzenia z domu.

Zakładamy profil zaufany

Zabierając się za składanie wniosków online najlepiej zacząć od założenia profilu zaufanego. To klucz do e-administracji. Dzięki niemu większość spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu. Jak go założyć? Możemy to zrobić na dwa sposoby: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub rejestrując się na stronie profilu zaufanego. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z drugiej metody, zostaniemy poproszeni, by w ciągu 14 dni przyjść do Punktu Potwierdzającego w celu weryfikacji tożsamości.

Świadczenie rehabilitacyjne z tytułu ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego

Zacznijmy od informacji dla chorych i niepełnosprawnych. Osoby, które otrzymują zasiłek chorobowy, rentę okresową lub świadczenie rehabilitacyjne, ale są zagrożone niezdolnością do pracy, mogą skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez ZUS. Jeśli posiadamy profil zaufany i konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), przez internet możemy zarezerwować termin wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Po świadczenie zgłaszają się również osoby, którym nie przysługuje już zasiłek chorobowy, ale wciąż nie mogą wrócić do pracy. Pomoc finansowana jest ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i można ją otrzymywać nawet przez rok. Osoby chcące złożyć wniosek przez internet, mogą zarejestrować się przez profil zaufany na PUE ZUS. W katalogu wybieramy usługę "Złożenie dokumentu ZUS Np.-7", wypełniamy wniosek i przesyłamy go drogą elektroniczną. Następnie musimy skompletować dokumenty m.in. od pracodawcy, lekarza. Pełną listę znajdziemy na tej stronie. Możemy je złożyć osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub przesłać pocztą do jednostki ZUS zgodniej z naszym miejscem zamieszkania.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Osobom, które ze względu na stan zdrowia nie są zdolne do pracy, przysługuje renta. Dokumenty niezbędne do przyznania środków finansowych należy pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Potrzebna nam będzie również dokumentacja medyczna, którą otrzymamy od swojego lekarza, oraz dokumenty potwierdzające staż pracy. Jeśli przyczyną ubiegania się o rentę był wypadek z w drodze do albo z pracy, otrzymamy od naszego pracodawcy kartę wypadku. Wszystkie zebrane dokumenty można złożyć przez internet za pomocą PUE ZUS, logując się profilem zaufanym.

Zasiłek pogrzebowy

Gdy umiera bliska osoba, trudno nam pozbierać myśli, tymczasem ciąży na nas obowiązek organizacji pogrzebu. Pochowanie zmarłego wiąże się z dużym kosztem, możemy na szczęście liczyć na pomoc państwa.

Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł i przysługuje ubezpieczonym oraz pobierającym emeryturę lub rentę. Otrzymamy również pieniądze na pochowanie zmarłego, który w dniu śmierci nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniał warunki do jej uzyskania.

Wniosek o zasiłek można złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Empatia

Wnioski online mogą również składać rodzice ubiegający się o świadczenia na dzieci. Przede wszystkim od 1 lipca tego roku wszystkie dzieci objął program 500+. Dokumenty złożymy przez stronę naszego banku, portal Emp@tia lub wspominany już PUE ZUS. W ten sam sposób możemy ubiegać się o becikowe, pieniądze z programu Dobry Start (czyli świadczenie w wysokości 300 zł dla dziecka, które rozpoczyna nowy rok szkolny), zasiłek dla rodzin wykazujących trudną sytuację materialną, a także świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

- Coraz więcej spraw, i to nie tylko tych związanych z pomocą społeczną, można załatwić online dzięki profilowi zaufanemu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Zachęcamy każdego rodzica, by go sobie założył. Przyda się wielokrotnie - dodaje szef MC.

Profil zaufany może założyć każdy, kto posiada numer PESEL: najprościej zrobić poprzez ten serwis. Posiadanie profilu zaufanego umożliwi nam nie tylko składanie wniosków o zasiłki i pomoc finansową, ale i korzystanie z wielu innych e-usług bez konieczności wybrania się do urzędu.

QUIZ: Ile wiesz na temat Internetu?

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »