Województwo świętokrzyskie to ostatnie z 16 województw Polski, do którego zaglądamy, by sprawdzić najwyższe świadczenia emerytalne, jakie otrzymują seniorzy. Z danych przekazanych nam przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że rekordzista w regionie dostaje niemal 8-krotność przeciętnego świadczenia emerytalnego (4509 zł w marcu 2026).
Najwyższe emerytury w Świętokrzyskim. ZUS wskazał tych 5 seniorów
Redakcja Interia Biznes zwróciła się z prośbą o ujawnienie danych o najwyższych emeryturach w województwie świętokrzyskim. Z przekazanych nam informacji wynika, że emeryci-rekordziści bardzo wcześnie zaczynali pracę i kończyli aktywność zawodową lata po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Co ciekawe, nikt z rekordzistów w Świętokrzyskim nie zgromadził stażu pracy sięgającego 50 lat pracy, ale z drugiej strony wykonywana przez nich praca odbywała się w maksymalnie 2-3 zakładach pracy przez cały okres aktywności. Jakie są najwyższe emerytury z ZUS w Świętokrzyskim?
Poniżej top 5 najwyższych emerytur brutto w regionie (wartości zaokrąglone). Dane podajemy dzięki uprzejmości rzecznika regionalnego, a jest nim Paweł Szkalej.
- 35724 zł - mężczyzna, powiat kielecki,
- 30660 zł - mężczyzna, powiat sandomierski,
- 28409 zł - mężczyzna, powiat kielecki,
- 28000 zł - mężczyzna, powiat kielecki,
- 24092 zł - kobieta, powiat sandomierski.
ZUS przyznaje: Tego nie było od wielu lat
Jak wskazuje rzecznik regionalny ZUS w województwie, każdy z rekordzistów emerytalnych w Świętokrzyskim zgromadził staż pracy minimum 40 lat.
- Wszyscy, to osoby mające staż pracy min 40-letni (niektórzy prawie 50-letni), osoby będące aktywne zawodowo od początku swojej pracy - bardzo często rozpoczynające ją jako osoby po szkole 18-20 letnie, mające wszystkie lata pracy udokumentowane, pracujące często przez wiele lat, tylko w 2-3 zakładach pracy - wskazuje rzecznik z województwa świętokrzyskiego.
Z informacji przekazanych przez rzecznika wynika, że w grupie rekordzistów możemy znaleźć zarówno pracowników, którzy przepracowali w zakładach pracy wszystkie szczeble kariery, ale są też naukowcy czy przedsiębiorcy. Co więcej, jak wskazuje ZUS, w grupie posiadaczy rekordowych świadczeń jest kobieta, czego od wielu lat w regionie nie było.
- Byli to pracownicy przechodzący wszystkie szczeble kariery zawodowej zaczynając od szeregowego pracownika a kończąc na stanowiskach dyrektora czy prezesa. Są też naukowcy, pracujący za granicą i posiadający własne firmy. Większość z nich po osiągnięciu wieku emerytalnego nie pobierała od razu emerytury, lecz pracowała jeszcze zawodowo przez kilka lat na swoich stanowiskach. Przejście na emeryturę w przypadku mężczyzn to około 70 rok życia. W tej grupie jest jedna kobieta, czego przez wiele lat nie było w naszym województwie - podsumowuje Paweł Szkalej.
Przemysław Terlecki












