Interia Biznes przygląda się kolejnym województwom i prezentuje dane z regionalnych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś zaglądamy na zachód, do województwa lubuskiego. Nie jest to szczególnie zaludniony obszar, ale wyróżnia się pewną ciekawostką dotyczącą wypłaty świadczeń emerytalnych.
Najwyższe emerytury w województwie lubuskim. Trzy rekordowe świadczenia płyną do kobiet
Na łamach Interia Biznes sprawdziliśmy już większość oddziałów regionalnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaprezentowaliśmy dane dotyczące najwyższych i najniższych wypłacanych przez nie emerytur. Dziś odwiedzamy województwo lubuskie.
To jednostka administracyjna leżąca na uboczu i należąca do najmniej zaludnionych w całym kraju. To tutaj jednak w jednym z oddziałów miejsce ma emerytalny fenomen, który dotąd w prezentowanych przez nas danych z ZUS się nie pojawił. Nietypowe jest to, że najwyższe świadczenia z jednego oddziału trafiają jedynie do pań.
W Lubuskiem są dwa oddziały ZUS - w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. Regionalnego rzecznika ZUS poprosiliśmy o dane z całego województwa. Dzięki temu możemy wskazać, że w Gorzowie Wielkopolskim trzy najwyższe emerytury to:
- 22899,06 zł brutto - dostaje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę mając 70 lat,
- 22341,04 zł brutto - dostaje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 79 lat,
- 20731,07 zł brutto - dostaje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat.
Tymczasem w Zielonej Górze trzy najwyższe emerytury wyglądają następująco:
- 22677,78 zł brutto - dostaje kobieta, która na emeryturę przeszła w wieku 71 lat,
- 22177,84 zł brutto - dostaje kobieta, która na emeryturę przeszła mając 69 lat,
- 21559,59 zł brutto - dostaje kobieta, która na emeryturę przeszła po 69. urodzinach.
Gdyby zestawić wszystkie te emerytury i wskazać najwyższe świadczenia w całym województwie zbiorczo, okazałoby się, że spośród najwyższych emerytur w regionie 2 należą do mężczyzn, a ta trzecia do kobiety. Różnice między rekordowymi świadczeniami Lubuszan obydwu płci są jednak bardzo niewielkie i to samo w sobie również stanowi ciekawostkę w skali kraju.
Najniższe emerytury w Lubuskiem. ZUS wypłaca mu 12 groszy za 2 miesiące pracy
Z kolei najniższe emerytury w województwie lubuskim to świadczenia, które nie przekraczają wartości nawet 1 zł. Z danych udostępnionych przez regionalnego rzecznika ZUS wynika, że najniższe świadczenia emerytalne pod zachodnią granicą Polski to:
- 12 groszy - dostaje mężczyzna, który pracował 2 miesiące,
- 48 groszy - dostaje kobieta, która pracowała 1 miesiąc,
- 74 grosze - dostaje mężczyzna, który pracował kilka miesięcy.












