Reklama

Jak działa pakiet emerytalny PKO TFI?

Wciąż niewielu Polaków odkłada dodatkowe pieniądze na emeryturę, tymczasem już teraz ZUS ostrzega, że demografia nam nie sprzyja. Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, stopa zastąpienia, czyli wskaźnik mówiący, ile procent ostatniej otrzymanej w życiu pensji będzie stanowić emerytura, w 2060 roku wyniesie w Polsce zaledwie 28,7 proc. Jak samodzielnie odłożyć pieniądze na emeryturę?

Oszczędzanie na emeryturę

W ramach III filaru emerytalnego w Polsce występują dwie formy oszczędzania. Pierwsza z nich jest grupowa, to PPE, czyli Pracownicze Pogramy Emerytalne. Płatnikiem naszych składek jest pracodawca. Istnieją również dwie formy indywidualne, w których składki (dobrowolnie) możemy odkładać sami. Mowa o Indywidualnym Koncie Emerytalnym i Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Niestety te formy oszczędzania na emeryturę wciąż nie są powszechnie znane wśród Polaków. Na koniec 2019 roku w naszym kraju funkcjonowało zaledwie 950 tys. IKE i 650 tysięcy IKZE. W dodatku aktywnych kont, czyli takich, na które przynajmniej raz w roku dokonano wpłaty, było jeszcze mniej - po około 38 proc. w każdej z tych form. Tymczasem konta te pozwalają oszczędzić dodatkowe pieniądze na emeryturę, która, powiedzmy to sobie szczerze, może nie być wystarczająca. Według niektórych szacunków mało kto będzie mógł sobie pozwolić na godne życie za państwowe świadczenie, dlatego najrozsądniej jest samemu zadbać o dodatkowe pieniądze. Szczególnie że rośnie liczba Polaków, którzy posiadają oszczędności - w 2015 roku tylko połowa z nas odkładała pieniądze, dziś robi to 70 proc. obywateli naszego kraju. Warto postawić na różne źródła finansowania emerytury. Wygodną i korzystną formą oszczędzania jest pakiet emerytalny PKO TFI.

Korzyści z posiadania IKZE i IKE

Reklama

Pakiet Emerytalny PKO TFI obejmuje IKZE i IKE. Program oszczędzania jest długoterminowy - z założenia pieniądze mają nam posłużyć dopiero na emeryturze. Kapitałem, który odkładamy na obydwu kontach, zarządza wyspecjalizowana instytucja finansowa. Dodatkowo możemy liczyć na ulgi podatkowe, a więc korzyści z prowadzenia konta odczujemy znacznie szybciej niż na emeryturze. Dokonując wpłat na IKZE w każdym roku kalendarzowym możemy skorzystać z ulgi w podatku dochodowym, a po osiągnięciu wieku emerytalnego i wypłaceniu zgromadzonych środków z IKZE podatek od dochodów kapitałowych wyniesie maksymalnie 10 proc. Od zysków kapitałowych osiągniętych na obydwu kontach nie zapłacimy 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Nasze oszczędności mogą być również dziedziczone przed dowolne wskazane osoby bez konieczności odprowadzenia podatku od spadków i darowizn.

Jak wygląda oszczędzanie pieniędzy na IKZE i IKE?

Pakiet emerytalny PKO TFI można otworzyć poprzez www.i-fundusze.pl lub w iPKO. Z przystąpieniem do pakietu wiąże się tylko jedna opłata w wysokości 200 zł. Pierwsza wpłata na Pakiet Emerytalny PKO TFI wynosi minimum 500 zł, a każda kolejna - 100 zł. Sami jednak decydujemy, ile i kiedy wpłacamy na konto. Skąd wiemy, na którym koncie odkładane są oszczędności? W pierwszej kolejności lokowane są na IKZE. Po osiągnięciu limitu określonego na dany rok dla tego konta, który wynosi obecnie 6 272,40 zł, wpłacane pieniądze przekierowywane są na IKE. Gdy i tam dojedziemy do limitu (15 681 zł), nadwyżki przekazywane są na rejestr prowadzony na zasadach ogólnych. Pozwala to budować jeszcze większy kapitał już poza IKZE i IKE. Środki, które wpłacamy do pakietu emerytalnego inwestowane są w subfunduszach PKO Zabezpieczenia Emerytalnego. Konta prowadzone są przez profesjonalnych zarządzających, dzięki czemu nie ciąży na nas odpowiedzialność obmyślania strategii inwestowania. Skład naszego portfela inwestycyjnego automatycznie zmienia się wraz z trwaniem usługi, z upływem lat zwiększa się w nim udział instrumentów, które pozwalają zabezpieczyć gromadzony kapitał oraz wypracować lepszy wynik finansowy.

Warto się pospieszyć z założeniem takich kont, w szczególności w przypadku otwarcia IKZE do końca roku, można skorzystać z ulgi podatkowej. Osoby, które w 2020 r. wpłaciły maksymalne 6 272,40 zł otrzymają ulgę w wysokości 2007 zł*. To również ostatni moment, by skorzystać z niższych limitów wpłat na IKE i IKZE. Obecne stawki obowiązują do końca grudnia.

*Kwota 2007,16 zł stanowi szacunkowe wyliczenie korzyści podatkowej przy stopie podatkowej 32 proc. do osób fizycznych, przy wpłacie maksymalnej na rachunek IKZE w 2020 roku.

Prezentacja partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »