Redakcja Interia Biznes kontynuuje sprawdzanie najwyższych i najniższych kwot emerytur we wszystkich 16 województwach Polski. Dziś zaglądamy w liczby regionalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu.
Najwyższe emerytury na Podkarpaciu. Pracowali po pół wieku
Podkarpacki oddział ZUS na prośbę naszej redakcji podał dane dotyczące najwyższych oraz najniższych świadczeń emerytalnych wypłacanych w regionie. Na zapytanie Interia Biznes odpowiedział Wojciech Dyląg, który jest regionalnym rzecznikiem ZUS we wspomnianym województwie.
Z podanych informacji wynika, że trójkę najlepiej uposażonych emerytów regionie stanowi kobieta i dwóch mężczyzn. Ci emeryci są nie tylko osobami, które otrzymują najwyższe emerytury w regionie, których pozazdrościć może cała Polska, ale podobny był także sposób osiągnięcia przez nich tak wysokich świadczeń.
Jak przekazał bowiem rzecznik, cała trójka ma na koncie około 50 lat stażu pracy i każdy z tych seniorów przeszedł na emeryturę w wieku oscylującym wokół 70. urodzin. Jak wynika z kwot emerytur, najbardziej opłaciło się to seniorce, co nie powinno dziwić, skoro wiek przejścia na emeryturę przesunęła o niemal dekadę.
Poniżej najwyższe emerytury na Podkarpaciu z wyszczególnieniem miast zamieszkania seniorów:
- Kobieta - 28 967,10 zł - Tarnobrzeg,
- Mężczyzna - 27 857,40 zł - Łańcut,
- Mężczyzna - 25 636,20 zł - Rzeszów.
Najniższa emerytura w regionie. Tyle dostaje świadczenia za 2 dni pracy
Podczas gdy emerytalnym krezusom z Podkarpacia można pozazdrościć wysokich świadczeń, antyprzykładem jest świadczenie pewnej seniorki, która dzierży tytuł posiadaczki najniższej emerytury w całym województwie i jednej z najniższych w kraju.
Z informacji przekazanej przez podkarpacki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że najniższą wypłacaną w regionie emeryturą jest świadczenie, które trafia do kobiety mającej na koncie dosłownie 2 dni stażu pracy. Ta emerytka otrzymuje miesięcznie zaledwie 8 groszy emerytury.
Przemysław Terlecki












