Spis treści:
- Od czego zależy wysokość emerytury? Kluczowe okazują się zgromadzone składki
- Z ilu lat ZUS liczy emeryturę minimalną?
- Jak zwiększyć wysokość emerytury?
Od czego zależy wysokość emerytury? Kluczowe okazują się zgromadzone składki
Emerytura w wieku powszechnym to świadczenie, które przysługuje osobom spełniającym określone warunki. Mowa tutaj o wieku emerytalnym (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn). Co więcej, niezbędne jest posiadanie opłaconych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień pracy na etacie lub prowadzenia działalności pozarolniczej.
Od czego zależy wysokość emerytury? Kwota świadczenia jest uwarunkowana sumą składek odłożonych na koncie emerytalnym. Podczas wyliczania emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze również pod uwagę inne zmienne, czyli zwaloryzowany kapitał początkowy, środki zapisane na subkoncie oraz średnie dalsze trwanie życia wynikające z tablic publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Z ilu lat ZUS liczy emeryturę minimalną?
Warto wspomnieć o tym, że po przepracowaniu określonej liczby lat, emerytom przysługuje prawo do tak zwanej emerytury minimalnej. Podobnie jak standardowe świadczenia emerytalne, jest ona corocznie waloryzowana w marcu. Od 1 marca 2026 roku wynosi ona 1978,49 zł brutto.
By Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał emeryturę minimalną, emeryt musi mieć odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn - 25 lat. W tym przypadku ZUS bierze pod uwagę okresy składkowe, czyli między innymi lata obejmujące zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Co więcej, uwzględnia się także okresy nieskładkowe, jednak tylko w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych. Staż nie musi być ciągły, dla ZUS-u liczy się suma wspomnianych okresów.
Pamiętajmy również o tym, że istotnym warunkiem do przyznania emerytury minimalnej jest osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego.
Jak zwiększyć wysokość emerytury?
W wielu przypadkach, przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wymaganego wieku okazuje się nieopłacalne. Kontynuowanie pracy przez kolejny rok lub dwa w istotny sposób może wpłynąć na kwotę świadczenia. Dzieje się tak z dwóch powodów.
Po pierwsze - dalsza praca to kolejne składki odkładane na koncie emerytalnym. Po drugie - jeśli przechodzimy na emeryturę, mając więcej lat, to wówczas okazuje się to dla nas opłacalne z uwagi na tablice średniego dalszego trwania życia.
ZUS wykorzystuje wspomniane tablice do obliczania kwoty świadczenia emerytalnego. Zgromadzone na koncie składki dzielone są przez prognozowane dalsze trwanie życia określone w miesiącach. Jeśli przechodząc na emeryturę mamy więcej lat, to wówczas oczekiwane dalsze trwanie życia będzie krótsze, wobec czego końcowa kwota wypłacanej co miesiąc emerytury będzie wyższa.












