Banki: Nie daj się nabrać na te opłaty!

W ostatnim czasie docierają do nas informacje o tym, że banki podnoszą opłaty za prowadzenie konta czy korzystanie z karty. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni płacić więcej. Expander zwraca uwagę, że istnieje wiele sposobów, aby obniżyć lub nawet całkowicie uniknąć tego typu opłat.

Jeśli dotknęła nas podwyżka prowizji za konto czy kartę, to w pierwszej kolejności warto sprawdzić czy bank stosuje jakieś zasady zwalniające z opłat. Dla przykładu w wielu bankach opłaty nie są naliczane jeśli aktywnie korzystamy z karty. Dlatego rozwiązaniem problemu może być po prostu częstsze płacenie kartą za zakupy. Gdy suma wykonanych płatności w danym miesiącu przekroczy wymaganych przez bank poziom, opłata nie zostanie naliczona.

Wiele osób posługuje się jednak głównie gotówką, a karta służy im przede wszystkim do wypłacania pieniędzy z bankomatu. W takiej sytuacji opłaty również można uniknąć. Wystarczy zrezygnować z karty. Wypłat można przecież dokonywać w oddziale banku. To rozwiązanie będzie jednak skuteczne tylko jeśli opłata jest naliczana za korzystanie z karty. Nie zwolni nas bowiem z opłaty za konto.

Reklama

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów może być zmiana rachunku. Banki zwykle posiadają w swojej ofercie kilka rodzajów kont z różną wysokością opłaty za korzystanie. Im droższy rachunek tym posiadacz otrzymuje więcej dodatkowych usług takich jak np. pakiety ubezpieczeń. Jeśli posiadamy taki właśnie rachunek, to warto zastanowić się czy korzystamy z dodatkowych usług za które płacimy. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie są nam one potrzebne, to warto zmienić konto na tańsze.

W części przypadków może się jednak okazać, że obniżenie kosztów będzie możliwe tylko poprzez przeniesienie konta do innego banku. Nie należy się jednak tego obawiać. Wbrew pozorom nie jest to ani skomplikowane ani czasochłonne. Wszystko można bowiem załatwić podczas jednej wizyty w banku. Gdy będziemy otwierali nowe konto wystarczy jedynie podpisać pełnomocnictwo, które pozwoli naszemu nowemu bankowi załatwić wszystkie sprawy za nas.

Na specjalnym formularzu wskażemy w jakich czynnościach bank ma nas wyręczyć. Może on za nas wypowiedzieć umowę starego konta. Może też dokonać przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Na naszą prośbę poinformuje również wskazane przez nas instytucje (np. pracodawcę czy urząd skarbowy) o tym, że mamy nowy numer konta.

Jarosław Sadowski

analityk firmy Expander

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: bank | karty platnicze | bańki | karty bankomatowe | karta kredytowa | oplaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »