Euro nie jest celem Polski?

Wejście do strefy euro w 2015 roku jest realne, jednak nie jest to cel nadrzędny Polski - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

"Premier Donald Tusk niedawno powiedział, że realną datą przyjęcia przez Polskę euro jest 2015 r. Ale nie stawiamy sobie tej daty jako nadrzędny cel. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Najpierw musimy sobie poradzić z problemem relacji długu publicznego do PKB, co pośrednio wymagać będzie też obniżenia deficytu. I to jest nasz priorytet. Jak się z tym uporamy, będziemy zastanawiali się nad kolejnym krokiem. Przystąpienie do strefy euro jest celem strategicznym tego rządu, ale w średniookresowej perspektywie" - powiedział Rostowski w wywiadzie dla "The Warsaw Voice".

Reklama

Zdaniem ministra finansów ten rok nie przyniesie drugiego uderzenia kryzysu finansowego.

Polska może wejść do ERM2 w 2012 r., spełnić kryteria konwergencji w 2014 r. i przyjąć wspólną walutę w 2015 r. - oceniają analitycy Erste Banku. Ich zdaniem KE może państwom mającym wejść do EMU postawić większe wymagania niż te wynikające z kryteriów z Maastricht.

Z prognoz analityków wynika, że w 2015 r., obok Polski, euro przyjmie Rumunia, a rok później do EMU wejdą Węgry i Chorwacja.

Słabsze wykonanie planu prywatyzacji oraz problemy z realizacją planu konsolidacji finansów publicznych to, zdaniem ekonomistów Erste, główne czynniki ryzyka dla polskiego rynku obligacji.

"Scenariuszem ryzyka dla polskich rentowności może być wyższa podaż obligacji lub też możliwy zanik potencjału złotego do aprecjacji. To może się stać jeśli rządowi nie uda się zrealizować planów prywatyzacyjnych lub też jeśli nie uda się wprowadzić w życie planu konsolidacji finansów publicznych" - napisano.

"Innym czynnikiem ryzyka dla polskich obligacji jest mniejsza, w porównaniu do regionalnych partnerów, nadpłynność lokalnych banków, co zmniejsza możliwości polskich banków do absorpcji wyższej podaży papierów (bez refinansowania ze strony banku centralnego" - dodano.

Czy popierasz wprowadzenie Euro w Polsce? Wypowiedz się na forum

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »