Kto skorzysta na zwolnieniu z VAT?

Po pierwszym stycznia 2011 r. kursy na prawo jazdy nadal będą korzystały ze zwolnienia z VAT.

Po pierwszym stycznia 2011 r. kursy na prawo jazdy nadal będą korzystały ze zwolnienia z VAT.

Nie obejmie ono jednak kursów na prawa jazdy kategorii A, dla motocyklistów - informuje Ministerstwo Finansów. Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że ze zwolnienia będą korzystać te kategorie kursów, które są związane z wykonywaniem zawodu. Natomiast pozostałe zostaną objęte VAT-em.

Chodzi głównie o kursy na prawo jazdy na motocykle, które +co do zasady+ powinny być opodatkowane VAT. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, że takie prawo jazdy będzie związane z wykonywaniem zawodu. Wówczas należy zastosować zwolnienie z podatku - wyjaśnił Grabowski.

Reklama

Resort finansów wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że zgodnie z obecnymi przepisami usługi szkół nauki jazdy obecnie są zwolnione od podatku od towarów i usług. 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która uchyla załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych. Uregulowania dotyczące zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy.

Nowela przewiduje, że zwolnione od podatku będą usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane. Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe - informuje resort finansów. Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać, co do zasady, szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A - dodano.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | zwolniony | zwolnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »