Polaku! Szykują się nowe taryfy

- Urząd Regulacji Energetyki wezwie sprzedawców do kolejnej, drugiej już korekty wniosków taryfowych, oczekiwania wzrostu cen dla gospodarstw domowych w skali od 9 proc. do 15 proc. regulator nie zaakceptuje - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

- Po pierwszym wezwaniu do redukcji oczekiwań przedsiębiorstwa zmieniły swoje wnioski, ale nieznacznie - z żądanego przedziału podwyżek od 13 do 22 proc. na 9-15 proc. Dlatego w najbliższych dniach będziemy wzywać przedsiębiorstwa do kolejnej korekty wniosków - powiedziała PAP Głośniewska.

- Postępowania taryfowe powinny zakończyć się do połowy grudnia - dodała. W połowie listopada wiceprezes URE Marek Woszczyk poinformował, że gospodarstwa domowe mogą spodziewać się w przyszłym roku co najwyżej jednocyfrowego wzrostu taryfy na energię elektryczną.

URE uspokaja, podwyżki będą jednocyfrowe

Operatorzy energetyczni twierdzą, że prąd dla indywidualnych odbiorców jest zbyt tani i odbijają to sobie właśnie na odbiorcach instytucjonalnych.Dlatego w najbliższych latach czekają nas kolejne zmiany cen energii elektrycznej. I będą to ruchy w górę. Wszystko przez wzrost kosztów wytwarzania prądu, który muszą pokryć elektrownie węglowe wytwarzające dziś 90 proc. energii. M.in. za sprawą nabywania uprawnień do emisji CO2.

Reklama

Coraz więcej inwestycji

Elektrownie będą też musiały coraz więcej inwestować w technologie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dziś wytwarzają w ten sposób 7 proc. energii, a do 2020 r. ma to być ponad 15 proc. Z kolei od 2013 r. wchodzą w życie ostrzejsze unijne dyrektywy dotyczące wymogów emisji nie tylko CO2, ale także wielu innych zanieczyszczeń. To powód do kolejnych inwestycji proekologicznych.

Atom nasza nadzieją

Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie ceny energii dla odbiorców indywidualnych również zostaną uwolnione. - Miejmy nadzieję, że po 2020 r. kiedy zaczną działać pierwsze elektrownie jądrowe, w ciągu kolejnych 10 lat nastąpi zatrzymanie wzrostu cen prądu, bo energia produkowana w ten sposób jest o 20-30 proc. tańsza niż ta z elektrowni węglowych - prognozują analitycy.

Sprawdź bieżące notowania spółek z sektora energetycznego na stronach BIZNES INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »