W jakich godzinach są otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

Kto zaplanował zakupy świąteczne na dziś (Wielki Piątek), będzie mieć na to więcej czasu. Godziny pracy wydłużają niektóre galerie handlowe i markety, które będą czynne nawet do godz. 23. W sobotę zaś sklepy będą pracować krócej. Do godz. 12.30 będzie otwarty Lidl, do godz. 13 Tesco, Kaufland, Biedronka, Auchan i Carrefour. O 13.30 zostaną zamknięte sklepy Piotr i Paweł oraz Netto.

Nowa ustawa określa jasno, że w wybrane niedziele sklepy nie mogą prowadzić sprzedaży.

Dodatkowo wprowadzono przepis, że w Wielką Sobotę oraz w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia sklepy nie mogą być otwarte dłużej niż do godziny 14. Większość placówek zostanie zamkniętych jednak wcześniej. O której?

Żabka

Punkty będą czynne w zależności od decyzji ajentów. Decyzję o otwarciu sklepów podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki. W niedzielę i poniedziałek sklepy, które zostaną otwarte, będą czynne krócej niż zwykle. W zależności od indywidualnej decyzji franczyzobiorców - od godz. 9 do 19 lub od godz. 11 do 21.

Reklama

Lidl 31 marca 2018 r.

- Wielka Sobota - sklepy czynne do godz. 12:30.

- Wielkanoc - nieczynne.

- Poniedziałek Wielkanocny - nieczynne.

Auchan 31 marca 2018 r.

- Wielka Sobota - sklepy czynne do godz. 13:00.

- Wielkanoc - nieczynne.

- Poniedziałek Wielkanocny - nieczynne.

Tesco 31 marca 2018 r.

- Wielka Sobota - sklepy czynne do godz. 13:00.

- Wielkanoc - nieczynne.

- Poniedziałek Wielkanocny - nieczynne.

Biedronka 31 marca 2018 r.

- Wielka Sobota - sklepy czynne do godz. 13:00.

- Wielkanoc - nieczynne.

- Poniedziałek Wielkanocny - nieczynne.

Freshmarket

Sklepy będą czynne w zależności od decyzji ajentów. Decyzję o otwarciu sklepów podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki. W niedzielę i poniedziałek sklepy, które zostaną otwarte, będą czynne krócej niż zwykle. W zależności od indywidualnej decyzji franczyzobiorców - od godz. 9 do 19 lub od godz. 11 do 2.

Kiedy w tym roku na niedzielne zakupy?

W 2018 roku Polacy będą mogli zrobić zakupy jeszcze w 20 niedziel. W marcu Polacy zakupy mogli zrobić 25 marca. Z kolei w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia. W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywać tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

W przyszłym roku tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel. Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - będzie obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.

Gdzie zakaz niedzielnego handlu nie dotyczy?

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych. Aby pod szyldem np. kwiaciarni nie sprzedawać innych towarów niż wynika to z nazwy placówki, ustawa precyzuje, że handel w niedziele w kwiaciarniach będzie dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami; w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach - na sprzedaży wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych. W niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich. Spod zakazu wyłączono także sprzedaż ryb zarówno "z burty" oraz z punktów pierwszej sprzedaży. Handel w niedziele będzie także funkcjonował na terenie jednostek więziennych, wojskowych, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu. Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepów. Od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać we wszystkie niedziele w placówkach prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. (PAP)

- - - - -

Co z cenami na święta?

Ceny owoców spadną w IV kw. 2018 r.

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 21.12.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 3,2 mln t i były o ok. 31 proc. niższe niż w 2016 r. Tym samym ukształtowały się one na najniższym poziomie od 2010 r., co było zgodne ze wstępnymi szacunkami. Największe straty wystąpiły w przypadku owoców z drzew, których zbiory wyniosły ok. 2,7 mln t, co oznacza spadek o ponad 30 proc. w ujęciu rocznym.

Zbiory jabłek ukształtowały się na poziomie ok. 2,5 mln t (spadek o ok. 30 proc. r/r), wiśni 70 tys. t (spadek o ok. 60 proc.), czereśni 20 tys. t (spadek o ok. 60 proc. r/r), gruszek 60 tys. t (spadek o ok. 25 proc.), śliwek 60 tys. t (spadek o ok. 45 proc. r/r), a łączna produkcja pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wyniosła ok. 10 tys. t (spadek o ok. 50 proc. r/r).

Zbiory owoców jagodowych szacowane są na poziomie ok. 0,5 mln t, co oznacza spadek o ok. 15 proc. w ujęciu rocznym. Zbiory truskawek zostały ocenione na poziomie ok. 177 tys. t (spadek o ok. 10 proc. r/r), malin 100 tys. t (spadek o ok. 20 proc. r/r), porzeczek ogółem 130 tys. t (spadek o 20 proc. r/r), a zbiory agrestu oceniono na 10 tys. ton (spadek o ok. 20 proc. r/r).

Zbiory pozostałych owoców jagodowych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Niekorzystne warunki pogodowe wystąpiły nie tylko w Polsce ale także wśród innych znaczących europejskich producentów owoców, co zmniejszyło podaż owoców importowanych. Pierwsze prognozy GUS dotyczące zbiorów owoców w 2018 r. poznamy 30 maja br.

Zgodnie z wynikowym szacunkiem GUS z 21.12.2017 ubiegłoroczne warunki wegetacji dla warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) były na ogół korzystne. W efekcie ich zbiory wyniosły ok. 4,6 mln t, czyli ukształtowały się na poziomie zbliżonym do 2016 r.

Zbiory kapusty wyniosły ok. 1 mln t (spadek o ok. 1,7 proc. r/r), kalafiorów na 238 tys. t (spadek o ok. 1,0 proc. r/r), cebuli na 667 tys. t (wzrost o ok. 2,4 proc. r/r), buraków na ok. 336 tys. t (spadek o ok. 1,5 proc. r/r), marchwi na 827 tys. t (wzrost o ok. 0,6 proc. r/r), a ogórków 249 tys. t (spadek o ok. 4,7 proc. r/r).

IERIGŻ szacuje, że zbiory warzyw spod osłon w 2017 r. ukształtowały się na poziomie 1,07 mln t, czyli poziomie nieznacznie wyższym niż w 2016 r. Publikacja pierwszych prognoz GUS dotyczących wielkości zbiorów warzyw w 2018 r. jest przewidziana na 30 maja br.

Uważamy, że dynamika cen owoców osiągnęła swoje maksimum lokalne w IV kw. 2017 r. Przy założeniu, że tegoroczne zbiory owoców ukształtują się na przeciętnym na tle historycznym poziomie w kolejnych kwartałach oczekujemy spadku rocznego tempa wzrostu ich cen, widocznego szczególnie w II poł. 2018 r.

Na początku 2018 r. prognozujemy spadek dynamiki cen warzyw ze względu na odziaływanie efektu wysokiej bazy z początku 2017 r. związanego ze stratami mrozowymi na południu Europy. W dalszej części roku dynamika cen warzyw będzie w naszej ocenie charakteryzować się niską zmiennością. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy dynamiki cen owoców i warzyw jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kraju oraz w Europie w najbliższych kwartałach.

Credit Agricole Polska

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sklepy | godziny pracy | otwarte | zamknięte sklepy | otwarty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »