Według zasad określających abonament RTV, od nabycia radia lub telewizora właściciel ma 14 dni na rejestrację sprzętu. Zobowiązanie do opłaty wynika z posiadania urządzenia zdolnego odbierać sygnał publicznych nadawców. Nie ma jednak znaczenia, czy sygnał faktycznie jest odbierany. Liczy się sama możliwość odbioru.
Abonament RTV: 14 dni na rejestrację odbiornika i uregulowanie opłat
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych wskazuje dwa sposoby rejestracji sprzętu. Pierwszym jest wizyta w placówce Poczty Polskiej i osobiste złożenie wniosku. Na formularzu należy podać:
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania,
- PESEL lub NIP,
- miejsce używania odbiorników (również samochód, jeśli posiadamy w nim radio),
- rodzaj oraz liczbę odbiorników,
- adres e-mail oraz adres do korespondencji.
Po przyjęciu wniosku Poczta Polska potwierdza zgłoszenie, a właściwe pismo jest zwracane zgłaszającemu.
Drugi sposób rejestracji do płacenia abonamentu to zgłoszenie internetowe.
Na stronie internetowej Poczty Polskiej możemy znaleźć cyfrowy formularz rejestracji odbiornika - wystarczy go wypełnić i przesłać. Następnie na podany we wniosku adres e-mail osoby rejestrującej wysłane zostanie potwierdzenie zarejestrowania sprzętu.
Gdzie dokonywać wpłaty abonamentu RTV?
Rejestracja odbiornika wieńczona jest nadaniem numeru identyfikacyjnego. Właściciel otrzyma także numer konta bankowego, na które ma dokonywać wpłaty abonamentu RTV. Odpowiednie dane są przekazywane na papierze lub e-mailem, a wszystko zależy od formy rejestracji.
Kontrola abonamentu RTV. Kara wynosi 915 zł
Kontrola abonamentu RTV weryfikuje wykonywanie obowiązku abonamentowego. Kontrole przeprowadzane są przez oddelegowanych do tego zdania pracowników Poczty Polskiej.
Najczęściej kontrole odwiedzają przedsiębiorstwa. Jednak również do drzwi domów i mieszkań może nagle zapukać kontrola z Poczty Polskiej. Nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do domu, ale jeśli zostaną wpuszczeni, mogą sprawdzić posiadanie telewizora lub radia. Jeśli takie faktycznie są w domu, ale ich wcześniej nie zarejestrowano, czeka wysoka kara.
W takim wypadku do zapłaty jest 30-krotność aktualnej stawki abonamentu. W 2026 roku za telewizor trzeba zapłacić 30,5 zł miesięcznie, a za radio 9,50 zł. Jeśli więc kontrola wykaże, że w domu jest niezarejestrowany telewizor, kara wynosi aż 915 zł. Prócz zapłaty wysokiej kary trzeba jeszcze zarejestrować niezgłoszone dotychczas odbiorniki i płacić abonament co miesiąc.










