Reklama

Centralny bank Chin obniża stopę!

Bank centralny Chin obniżył 7-dniową stopę reverse repo o 10 pb - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie. Umiarkowane ożywienie skłoniło władze monetarne do nieznacznej obniżki 1-rocznych kredytów MLF (medium lending facility) z 2,95 proc. do 2,85 proc.. Wcześniej 1-roczna stopa LPR (lean prima rate) została obniżona o 5 bp.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

7-dniowa stopa reverse repo została obniżona do 2,10 proc. z 2,20 proc.

To pierwsza obniżka benchmarku od niemal 2 lat, a bank chce wzmocnić w ten sposób gospodarkę, która traci impet w czasie powtarzających się fal zakażeń Covid-19.

 Bank zredukował stopy procentowe na krótko przed ogłoszeniem wyliczeń dot. PKB Chin w IV kw., który wzrósł w ostatnich 3 miesiącach 2021 r. o 4,0 proc. rdr wobec oczekiwań ekonomistów +3,3 proc., ale wolniej niż w III kw., gdy zwyżkował o 4,9 proc.

Reklama

W Chinach wzrost PKB za 4q21

Spowolnił do 4,0 proc. r/r z 4,9 proc. r/r w 3q21, chociaż był silniejszy od prognoz. W całym roku gospodarka Chin wzrosła o 8,1%. Koniec roku przyniósł gwałtowne schłodzenie inwestycji w nieruchomości oraz osłabienie popytu konsumpcyjnego.

Dane kształtując się powyżej oczekiwań rynku (odpowiednio 3,6 proc. r/r i 1,1 proc. kw/kw). Częściowo lepsze od oczekiwań dane nt. wzrostu gospodarczego w Chinach wynikają z rewizji w dół wzrostu gospodarczego 2020 r. oraz rewizji w górę kwartalnego tempa wzrostu w okresie I kw. - III kw. 2020 r.

Dzisiaj opublikowane zostały również dane o produkcji przemysłowej (4,3 proc. r/r w grudniu wobec 3,8 proc. w listopadzie), sprzedaży detalicznej (1,7 proc. wobec 3,9 proc.) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (4,9 proc. wobec 5,2 proc.). Dane o produkcji przemysłowej i inwestycjach w aglomeracjach miejskich ukształtowały się powyżej oczekiwań (odpowiednio 3,6 proc. i 4,8 proc.), co wskazuje, że pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz kryzys energetyczny okazały się mieć mniejszy wpływ na te sektory chińskiej gospodarki niż się pierwotnie spodziewano.

Wyraźnie niższe od oczekiwań rynku (3,7 proc.) były natomiast dane o sprzedaży detalicznej, co wskazuje na dalsze silne spowolnienie popytu wewnętrznego w Chinach. Jest to spójne z opublikowanymi w ubiegłym tygodniu danymi o chińskim imporcie.

Pomimo niespodziewanego odbicia produkcji przemysłowej w grudniu, łączny obraz danych ze sfery realnej wspiera oczekiwania co do dalszego poluzowania polityki gospodarczej przez KC KPCh.

Ewentualny impuls monetarny mógłby być wsparciem m.in. dla przemysłu niemieckiego i gospodarki strefy euro.

Choć obniżki te były bardzo ostrożne, to jednak wywołały oczekiwania na dalsze złagodzenie warunków pieniężnych. W 2022 spodziewamy się wzrostu o 5,4 proc.

OPINIA:
"Wzrost PKB o 4 proc. w IV kwartale i o 8,1 proc. w całym 2021 roku był nieco wyższy niż oczekiwaliśmy", co wiązane jest z "silniejszą od przewidywań produkcją przemysłową w grudniu" - powiedział główny ekonomista ds. Chin z Oxford Economics Tommy Wu, cytowany przez dziennik "South China Morning Post".

Do spadku tempa wzrostu przyczyniło się natomiast spowolnienie na rynku nieruchomości, w tym skutki problemów finansowych zadłużonego dewelopera Evergrande i niewypłacalność kilku innych takich firm.

Wzrostowi przeszkadzały też pojawiające się w kraju ogniska zakażeń koronawirusem i wprowadzane przez władze restrykcje, które obniżają konsumpcję i popyt na usługi.

USD/CHF

0,9859 -0,0028 -0,28% akt.: 19.05.2022, 08:32
  • Kurs kupna 0,9857
  • Kurs sprzedaży 0,9860
  • Max 0,9885
  • Min 0,9855
  • Kurs średni 0,9859
  • Kurs odniesienia 0,9887
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »