Ceny energii spadają już trzeci miesiąc z rzędu

Październik to kolejny miesiąc z rzędu, w którym odnotowano spadek cen energii dla polskich konsumentów. Tym razem - jak podaje Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych (WISE) - powodem są niemal wyłącznie obniżki cen na stacjach paliw.

"Miesięczny spadek cen wyniósł 0,8 proc., i był wolniejszy niż we wrześniu, jednak wówczas poza paliwami transportowymi taniał także gaz dla gospodarstw domowych. Globalna przecena surowców energetycznych coraz bardziej wpływa na budżety domowe Polaków: w październiku płaciliśmy za energię o 6,5 proc. mniej niż przed rokiem. Ostatni raz energia była w Polsce tak tania wiosną 2011 r." - czytamy w raporcie przygotowanym przez WISE.

Konsumenci nie partycypują w spadkach?

Jednak, co ważne: "Ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych pozostały stałe. Kluczowy wpływ na ich kształtowanie mają decyzje prezesa URE wyznaczające taryfy dla gospodarstw domowych. Kolejna aktualizacja taryf jest spodziewana dopiero na początku przyszłego roku - podano w opracowaniu WISE.

Reklama

Autorzy dowodzą jednak, że kolejna już obniżka cen energii miała swój udział w spadku przeciętnych cen w Polsce, które w październiku spadły o 1,1 proc. r/r, ale wzrosły m/m o 0,1 punktu procentowego.

"Gdyby nośniki energii kupowane przez gospodarstwa domowe nie taniały przez ostatni rok, przeciętne ceny w tym okresie wzrosłyby w Polsce o 0,5 proc. - zauważają autorzy raportu "Monitor cen energii".

Dynamika spadku podobna do UE

Ceny energii dla polskich konsumentów kolejny miesiąc z rządu cechuje dynamika zbliżona do średnich cen w UE. "Ceny energii w Unii Europejskiej obniżyły się w październiku o 0,6 proc. i są obecnie o 8,2 proc. niższe niż przed rokiem. Jednocześnie jednak - inaczej niż w ubiegłym miesiącu - występuje wyraźne zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi państwami europejskimi: ceny energii w Niemczech spadły o 0,8 proc., we Francji pozostały niemal bez zmian, natomiast we Włoszech wzrosły o 0,8 proc." - zauważają eksperci WISE.

Opr. BB.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »