Spis treści:
- Żółty czy czarny - do którego kosza wyrzucać blister po lekach?
- Co zrobić w niewykorzystanymi lekami? Nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza
- Co grozi za nieprawidłowe segregowanie śmieci?
Żółty czy czarny - do którego kosza wyrzucać blister po lekach?
Połączenie plastiku i aluminiowej folii przez wielu z nas intuicyjnie jest klasyfikowane jako "żółty" odpad. Tymczasem blistry po lekach są specyficznym odpadem, który sprawia wiele trudności w recyklingu. Ich budowa uniemożliwia obecnie ich skuteczne rozdzielanie w sortowniach. Dlatego, aby nie zanieczyścić całej partii odpadów do przetworzenia, blistry powinno wyrzucać się do śmieci zmieszanych.
Co do ulotki czy kartonowego opakowania, sprawa jest prosta - należy je wrzucić do niebieskiego kosza na papier.
Co zrobić w niewykorzystanymi lekami? Nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza
Jeśli w blistrze pozostała chociażby jedna tabletka, problem jest zupełnie inny. Leki, jak również suplementy diety czy witaminy, nie powinny trafiać do żadnego z koszy. Substancje czynne zawarte w tych preparatach mogą przenikać do gleby i wód, stanowiąc niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.
Z tego względu, z przeterminowanymi czy niewykorzystanymi lekami należy udać się do apteki i wyrzucić je do specjalnego kosza. Alternatywną opcją jest zawiezienie ich do PSZOK-u, gdzie również prowadzona jest zbiórka odpadów niebezpiecznych.
Co grozi za nieprawidłowe segregowanie śmieci?
Wyrzucenie jednego blistra do żółtego worka prawdopodobnie nie spowoduje natychmiastowego nałożenia kary. Jeśli jednak będzie się to powtarzać i możliwe będzie zidentyfikowanie nas jako winnych, możemy otrzymać karę w postaci podwyższenia stawki podstawowej za wywóz śmieci. To zazwyczaj zdarza się w domach jednorodzinnych, w których obowiązuje system indywidualnych dla każdego gospodarstwa nalepek naklejanych na worki ze śmieciami.
W budynkach wielorodzinnych stosowana jest zasada odpowiedzialności zbiorowej - jeśli firma zajmująca się utylizacją odpadów nagminnie będzie otrzymywać źle posegregowane odpady, może zdecydować się na podwyższenie opłat i to nie tylko jednemu budynkowi, ale nawet całemu osiedlu. Nie będzie tu miało znaczenia, że większość mieszkańców segreguje swoje odpady poprawnie.
KO












