Interia Biznes w ostatnich tygodniach przygląda się najwyższym świadczeniom emerytalnym w poszczególnych województwach Polski. Odwiedziliśmy już chociażby województwo kujawsko-pomorskie, śląskie, mazowieckie, wielkopolskie czy łódzkie. Dziś zaglądamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku.
Najwyższa emerytura na Dolnym Śląsku. Emeryt-rekordzista dostaje pond 37 tys. zł
Najwyższe emerytury na Dolnym Śląsku są wypłacane przez wrocławski oddział ZUS. Zgodnie z informacją podaną przez regionalną rzecznik instytucji, Iwonę Kowalską-Matis, dwa największe świadczenia doręczane są emerytom, którzy pracowali na nie ponad pół wieku.
Pierwsze miejsce należy do emeryta, który pracował przez 55 lat. Przeszedł na świadczenie emerytalne w wieku 78 lat i dziś pobiera 37 214,55 zł miesięcznie.
Na miejscu drugim znajduje się emeryt, który pracował nawet dłużej. Odkładał składki do ZUS przez 62 lata, a emeryturę zaczął pobierać w wieku 81 lat. Obecnie dostaje 35 876,40 zł emerytury miesięcznie. I choć nie jest to najwyższa emerytura, to i tak świadczenie jest ogromne.
Dość powiedzieć, że 35 876,40 zł emerytury to prawie 8,5 razy więcej od emeryta, który dostaje średnie świadczenie (w lutym 2026 roku było to 4249 zł). Jeśli zaś brać pod uwagę niższe przelewy, to przebitka jest jeszcze większa. W porównaniu do emeryta, który ma 3000 zł emerytury miesięcznie, emeryt z Wrocławia, zbierający na świadczenie 62 lata, dostaje w miesiąc tyle, co taki senior w ciągu roku.
Najniższe emerytury na Dolnym Śląsku. Składki opłacała tylko 1 dzień
Po drugiej stronie drabiny świadczeń emerytalnych na Dolnym Śląsku jest dwójka seniorów, która pracowała mało, a na emeryturę przeszła od razu, gdy nadarzyła się taka okazja. To kobieta i mężczyzna, którzy emeryturę zaczęli pobierać zaraz po przekroczeniu wieku emerytalnego.
Obydwie te najniższe na Dolnym Śląsku emerytury także wypłacane są we Wrocławiu. Seniorka, która złożyła wniosek o wypłatę świadczenia w wieku 60 lat, pracowała jedynie przez 1 dzień. Obecnie otrzymuje z ZUS 4 grosze emerytury.
Drugie najniższe w regionie świadczenie należy do seniora, który składki do ZUS opłacał przez miesiąc. Ten przeszedł na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego dla panów, czyli w wieku 65 lat. Dziś pobiera co miesiąc 24 grosze świadczenia emerytalnego.
Przemysław Terlecki











