Reklama

Gminy nie będą już przyznawać świadczenia 300 plus

ZUS przejmie od samorządów obsługę rządowego programu "Dobry start". Wnioski o jego przyznanie będzie można składać tylko przez internet, a 300 plus będzie wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Reklama

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Takie zmiany mają się znaleźć się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start", który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. 

Reklama

Ten uruchomiony w 2018 r. program przewiduje wypłacanie co roku wynoszącego 300 zł świadczenia na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej dla każdego ucznia. Przy czym do tej pory za przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie wsparcia - tak jak w przypadku innych świadczeń dla rodzin - odpowiadały gminy oraz powiaty (w stosunku do dzieci przebywających w pieczy zastępczej). Teraz ma się to zmienić, bo to zadanie zostanie przeniesione do ZUS.

Kolejna istotna z punktu rodziców zmiana dotyczy formy wniosków. Dotychczas można je było składać elektronicznie od 1 lipca, a od 1 sierpnia w formie papierowej - osobiście lub pocztą. W nowym rozporządzeniu ma się natomiast znaleźć przepis, który będzie przewidywał możliwość wnioskowania o 300 plus tylko przez internet. 

Z tą zmianą wiąże się zresztą projekt nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 821 ze zm.), który jest już w Sejmie i zakłada zmianę treści upoważnienia do wydawania przez rząd rozporządzeń w sprawie programów na rzecz rodzin, w taki sposób, aby można było wprowadzać w nich składanie wniosków wyłącznie online. 

Dodatkowo ograniczona zostanie forma wypłacania świadczenia. W poprzednich latach rodzic mógł otrzymać gotówkę do ręki lub przelew na rachunek bankowy. Tymczasem jak wynika z informacji podanych w wykazie prac legislacyjnych zachowana zostanie wyłącznie ta druga forma otrzymywania świadczenia.

Zmiany mają zoptymalizować proces przyznawania świadczenia 300 plus i zmniejszyć koszty jego obsługi. Obecnie samorządom przysługuje 10 zł dotacji za jedno dziecko, na które ustalane jest prawo do świadczenia, a od początku funkcjonowania programu "Dobry start" budżet państwa wydał na jego obsługę blisko 131 mln zł. Natomiast w nowym rozporządzeniu koszty obsługi zostaną określone na poziomie 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń. W efekcie w latach 2021-2031 budżet wyda na ten cel ok. 15 mln zł. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Michalina Topolewska

08.04.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej na temat: 300 zł na wyprawkę szkolną | ZUS | dobry start

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »