Mieszkańcy toruńskiego osiedla Rubinkowo ponownie zapłacą więcej za utrzymanie mieszkań. Z przekazanych im przez spółdzielnię informacji wynika, że od maja wzrosną stawki za wodę i odprowadzanie ścieków. Jak podkreślają lokatorzy, już teraz koszty życia są trudne do udźwignięcia, zwłaszcza dla emerytów i rodzin o niższych dochodach - pisze "Fakt".
Mieszkańcy Rubinkowa boją się kolejnych listów ze spółdzielni. "Jestem cały w nerwach"
Jak relacjonują mieszkańcy, miesięczne opłaty za mieszkanie o powierzchni niespełna 50 metrów kwadratowych sięgają obecnie około 945 zł, nie obejmując rachunków za prąd, gaz czy dodatkowe usługi.
"Za moment zapłacę za mieszkanie w klitce prawie tysiaka" - mówi jeden z lokatorów. Obawy budzą także kolejne pisma ze spółdzielni. "Weźcie pod uwagę, że to nie jest modne osiedle zamknięte w Warszawie, tylko stare bloki i wieżowce. Co miesiąc boję się otworzyć pismo ze spółdzielni. Widzę w skrzynce kopertę i już jestem cały w nerwach. Nie dość, że czynsz z kosmosu, to jeszcze podwyżki" - opisuje "Faktowi" jedna z lokatorek.
Zgodnie z nową taryfą opłat, cena za 1 metr sześc. wody wynosić będzie 5,01 zł, natomiast za odprowadzanie ścieków 7,58 zł. Oznacza to wzrost łącznej stawki z 11,44 zł do 12,59 zł brutto za metr sześc. Jednocześnie miesięczna opłata ryczałtowa za osobę wzrośnie z 61,77 zł do 68 zł. Nowe stawki mają obowiązywać do końca marca 2027 r.
Ceny ogrzewania rosną. "Nie wiem, z czego żyją starsi ludzie"
Rubinkowo, duże osiedle z lat 70., kojarzone jest z projektem geotermalnym, który dostarcza ciepło do części bloków. Geotermia Toruń to spółka, która od 2022 roku należy do Fundacji Lux Veritatis, założonej przez Tadeusza Rydzyka, stąd jego popularna w Polsce potoczna nazwa. Najwięcej kontrowersji nie wzbudziło jednak samo uruchomienie instalacji, lecz doniesienia lokalnych mediów o gwałtownym wzroście opłat za ciepło, sięgającym nawet 500 proc.
"Według taryfy opłaty za ciepło w Geotermii Toruń wynoszą: opłata stała 54 632,28 zł/MW/m-c, czyli jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ, czyli jest o 64 proc. wyższa w stosunku do cen PGE Toruń" - wyliczała spółdzielnia "Rubinkowo" w odniesieniu do decyzji URE.
Część mieszkańców nadal obawia się, że po surowej zimie konieczna będzie dopłata do ogrzewania. Spółdzielnia sygnalizowała wcześniej, że obserwowane zużycie ciepła może przełożyć się na wyższe rozliczenia. "Nie wiem, z czego żyją starsi ludzie po opłaceniu rachunków" - przyznaje jeden z mieszkańców.












