Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą wyższe stawki akcyzy. Za nowelizacją było 231 posłów, przeciw 23, a wstrzymało się 174.
Projekt nowelizacji, za który odpowiada Ministerstwo Finansów, zakłada podwyżkę akcyzy dla wszystkich urządzeń do waporyzacji (wielorazowe papierosy elektroniczne, urządzenia wielofunkcyjne oraz podgrzewacze) oraz dla zestawów części do takich e-papierosów. Opłata ma wzrosnąć z 40 zł do 50 zł.
Wyższą akcyza na e-papierosy i płyny
Z kolei akcyza na płyn do papierosów elektronicznych ma wzrosnąć z 0,96 zł za każdy mililitr, do 2,20 zł za każdy mililitr.
"Zmiana stawek akcyzy na urządzenia do waporyzacji oraz płyn do papierosów elektronicznych zmniejszy ekonomiczną dostępność tych wyrobów, a przez to ograniczy ich konsumpcję, w tym szczególnie przez osoby młode, a co za tym idzie pozytywnie wpłynie na zdrowie obywateli" - przekonuje resort finansów w Ocenach Skutków Regulacji.
E-papierosy z indukcją będą objęte akcyzą
Nowelizacja ma także na celu objęcie podatkiem akcyzowym tzw. dołów, czyli urządzeń działających na zasadzie indukcji, które obecnie nie są nim objęte. W przypadku tych e-papierosów stawka akcyzy ma wynieść 40 zł/szt.
Po przyjęciu ustawy przez Sejm nowelizacja trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, natomiast będą stosowane po upływie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.










