Planowane zmiany opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreśla, na razie są to propozycje, a projekt znajduje się na etapie konsultacji i opiniowania. Jednak są one istotne, ponieważ kolejki w urzędach wciąż są spore, a dodatkowo w tym roku wiele osób czeka wymiana dokumentów.
Dowody osobiste po nowemu. Zmiany dotkną nie tylko seniorów
Obecnie dowody osobiste, które zostały wydane osobom powyżej 12. roku życia ważne są przez 10 lat. W przypadku dzieci termin ważności upływa po pięciu latach.
Propozycja MSWiA zakłada wydłużenie ważności dokumentu potwierdzającego tożsamość. Osoby, które ukończyły 70 lat mogłyby korzystać z dowodu przez 15 lat, a więc w grze są dodatkowe pięć lat dłużej niż obecnie.
Jednak nie wszystkie funkcje miałyby działać przez 15 lat. Na razie zakładany jest wyjątek dla warstwy elektronicznej e-dowodu. Chodzi m.in. o podpis osobisty i funkcje identyfikacji.
Resort w uzasadnieniu projektu wskazuje, że osoby w starszym wieku rzadko aktualizują swoje dane osobowe, dlatego nie ma konieczności częstej wymiany dokumentów. Dodatkowo wydłużenie okresu ważności dowodów mogłoby zmniejszyć obciążenie administracji i jednocześnie ułatwić funkcjonowanie seniorom.
Dowód osobisty będzie można odebrać w dowolnym urzędzie
Obecnie wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce, ale dokument trzeba odebrać w tym samym miejscu. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można odebrać dowód w innym urzędzie, wcześniej przez siebie wskazanym.
Zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku. Planowany termin ich wdrożenia to lipiec 2026 r. Wcześniej jednak projekt musi przejść pełną ścieżkę legislacyjną. Nie można mieć także pewności, jaki ostateczny kształt przyjmą nowe regulacje, ponieważ do tego czasu mogą się jeszcze one zmienić.
W latach 2026-2035 nowe rozwiązania mogą objąć nawet ponad 3,4 mln osób. Co jednak ważne, prawdopodobnie nie dojdzie do wydłużenia ważności dokumentów już wydanych, a zmiany obejmą tylko dowody osobiste wydane po przyjęciu nowych przepisów.












