Reklama

Nowy mandat za brud w samochodzie. Rząd zaostrza kary i przepisy

Mandat za podróż w niebezpiecznych warunkach – to nowa kara, która od 10 kwietnia 2021 roku obowiązuje w taryfikatorze. Zmianę Kodeksu wykroczeń stworzyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a swoim podpisem zatwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Nowy mandat wzbogacił taryfikator. A to dzięki zmianie Kodeksu wykroczeń przygotowanej przez MSWiA. Pod lupę urzędników trafił art. 117 (niespełnianie obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku), który brzmiał:

§ 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Nowy mandat za brud

Reklama

MSWiA dodało drugi paragraf, który obowiązuje od 10 kwietnia 2021 roku, a celuje we wszystkich zajmujących się m.in. przewozem osób (taksówkarzy czy kierowcy busów i autobusów). Nowe obostrzenie wprowadzono w ramach walki z koronawirusem.

W art. 117 §2 Kodeksu wykroczeń, w punkcie 16a czytamy:

Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.Za to wykroczenie - mówiąc wprost m.in. za brak środków do dezynfekcji, brud w samochodzie czy busie - w myśl nowych przepisów policjant może ukarać kierowcę mandatem od 100 do 250 zł.

A jeśli ktoś nie zgodzi się z funkcjonariuszem i nie przyjmie mandatu, wówczas ten ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Tu kara administracyjna może okazać się znacznie bardziej dotkliwa bo od 5 tys. zł do 30 tys. zł, czyli podobnie jak w przypadku łamania zasad dotyczących zakrywania ust i nosa np. maseczką.

Maseczka w samochodzie

Przy okazji warto pamiętać, że jadąc własnym autem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem nie trzeba zasłaniać ust i nosa, ale w przypadku kontroli drogowej już TAK - wtedy maseczka jest obowiązkowa. Oczywiście przy legitymowaniu dla ustalenia tożsamości funkcjonariusz może żądać odkrycia twarzy. Dodatkowo maseczka okaże się niezbędna w sytuacjach awaryjnych. Do takich można zaliczyć korzystanie z pomocy drogowej. Wizyta w serwisie, by wymienić opony na letnie także wymaga zasłaniania ust i nosa. Podobnie tankownie i płacenia za paliwo na stacji wymaga założenia maseczki. Przecież nigdy nie wiadomo, czy nagle za plecami nie pojawi się policjant...

Jaka kara?

- Teraz art. 116 par. 1a Kodeksu wykroczeń mówi, że dla osób nieprzestrzegających nakazów, zakazów i ograniczeń grozi mandat do 500 zł. Z kolei w myśl art. 116 par. 1 osoby, które wiedząc o tym, że są chore na COVID-19 lub czekają na wynik badań i świadomie łamią obostrzenia powinny liczyć się z mandatem do 1000 zł - powiedział dziennik.pl inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policjant kieruje wniosek do sądu. - Zgodnie z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, kara pieniężna nałożona w drodze decyzji administracyjnej przez powiatowego państwowego inspektora sanitarnego wynosi od 5 do 30 tys. zł - wyliczył Ciarka.

- Nowa rzeczywistość generuje nowe zasady, do których należy się stosować - powiedziała dziennik.pl Magda Zglińska, reprezentująca operatora systemu Yanosik. - Obowiązek utrzymania pojazdu we właściwym stanie sanitarnym dotyczy przewoźników. Zatem właściciele aut osobowych, którzy zawodowo nie świadczą usług przewozowych mogą spać spokojnie. W obecnych czasach warto jednak podchodzić odpowiedzialnie do zasad higieny czy warunków sanitarnych - skwitowała.

10.04.2021

dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat: motoryzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »