Reklama

Od 1 lipca można już składać wnioski o 300 plus na wyprawkę szkolną

Uwaga, rodzice dzieci w wieku szkolnym - można się już ubiegać się o przyznanie świadczenia z programu "Dobry start". W lipcu wnioski składa się tylko przez internet, a od sierpnia również w formie papierowej.

W tegorocznej, trzeciej edycji rządowego programu obowiązują takie same zasady jak w 2019 r. O 300 plus mogą starać się wszyscy rodzice, bez względu na wysokość dochodów w rodzinie. Świadczenie przysługuje na każde uczące się dziecko w wieku do 20 lat, w tym również rozpoczynające od września naukę w szkole policealnej lub dla dorosłych. Natomiast w przypadku osób niepełnosprawnych pieniądze na zakup wyprawki są przyznawane do momentu ukończenia 24 lat.

Świadczenie 300 plus mogą otrzymać również dzieci przebywające w pieczy zastępczej, i to zarówno w rodzinnych, jak i instytucjonalnych jej formach. Łącznie do świadczenia z programu uprawnionych jest 4,5 mln dzieci, a wypłata wsparcia dla nich będzie kosztować budżet państwa ok. 1,42 mld zł.

Reklama

- Zachęcamy rodziców, aby jeszcze przed wyjazdem na wakacje pomyśleli o początku roku szkolnego i wysłali elektroniczny wniosek o świadczenie - mówiła Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub PUE ZUS. Do korzystania z tej formy wnioskowania o 300 plus zachęcają same gminy, bo z uwagi na panującą epidemię jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż składanie papierowego formularza, które wymaga przyjścia do urzędu (lub wysłania go pocztą).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz.U. poz. 1061 ze zm.) w sytuacji, gdy wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, prawo do 300 plus oraz jego wypłata nastąpi najpóźniej do 30 września. Jeśli zaś rodzic wyśle wniosek później - ma na to czas do 30 listopada - gmina ma maksymalnie dwa miesiące na jego rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy. Co istotne, przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji administracyjnej, zamiast niej na e-maila rodzica przychodzi informacja w tej sprawie. Inaczej jest, gdy dochodzi do odmowy, wtedy decyzja jest obowiązkowa, a rodzic może się od niej odwołać.

Co do zasady świadczenie z programu "Dobry start" jest przyznawane opiekunowi w wysokości 300 zł z jednym wyjątkiem. Dotyczy on sytuacji, gdy dziecko znajduje się pod orzeczoną przez sąd opieką naprzemienną obydwojga rodziców, którzy rozstali się lub rozwiedli. Wtedy wsparcie na wyprawkę dla każdego z nich wynosi po 150 zł. Ponadto 300 plus nie jest wliczane do kryterium dochodowego przy ubieganiu się o inne świadczenia, np. z pomocy społecznej, oraz jest wolne od zajęcia komorniczego.

W poprzednich latach wielu rodziców razem z wnioskiem o świadczenie z programu "Dobry start" wysyłało od razu drugi wniosek o 500 plus na dziecko, bo od 1 lipca również ruszał ich nabór na nowy okres świadczeniowy. Jednak w tym roku nie muszą tego w ogóle robić. Jest to związane z ubiegłoroczną nowelizacją przepisów, która zmieniła dotychczasowe terminy rozpoczęcia i końca okresu świadczeniowego i jednocześnie wydłużyła czas trwania obecnego.

Do tej pory było bowiem tak, że okres zaczynał się 1 października danego roku i kończył się 30 września. Natomiast bieżący okres, na jaki zostało przyznane świadczenie wychowawcze, upłynie dopiero 31 maja 2021 r. W efekcie każdy następny będzie trwał od 1 czerwca danego roku do 31 maja kolejnego. Rodzice będą zaś mogli składać wnioski od 1 lutego - przez internet, a od kwietnia w papierowej formie.

Michalina Topolewska

01.07.2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »