Reklama

Od 1 maja wyższe emerytury. Na nowych zasadach przeliczeń emerytur zyska wiele osób

1 maja 2015 r. wejdą w życie zmiany przepisów, które pozwolą uzyskać wyższą emeryturę. Skorzystają nie tylko przyszli emeryci, ale również ci, którzy mają już ustalone prawo do świadczenia. Ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych została już podpisana przez prezydenta RP. Wejdzie w życie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, a więc od 1 maja 2015 r.

Ustawa zawiera korzystne rozwiązania przede wszystkim dla osób przechodzących na emeryturę obliczaną według nowych zasad. Nowelizacja wprowadzi dla nich możliwość:

Reklama

* uwzględnienia średniego dalszego trwania życia z tablicy obowiązującej w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego,

* korzystniejszego obliczenia kapitału początkowego za okresy opieki nad dzieckiem,

* uwzględnienia przy ustalaniu kapitału początkowego dłuższego okresu studiów wyższych,

* obliczenia emerytury według nowych zasad, jeśli urodzili się przed 1 stycznia 1949 r. i pobrali wcześniejszą emeryturę.

Korzystne rozwiązanie zostanie również wprowadzone dla osób uprawnionych do starych emerytur (obliczanych według dotychczasowych zasad). Ale tylko dla tych, które na przestrzeni kariery zawodowej osiągały wysokie wynagrodzenia i nie mogły skorzystać z ponownego obliczenia świadczenia pomimo pozostawania w zatrudnieniu po jego przyznaniu.

* Przechodzący na nową emeryturę nie stracą na wydłużaniu średniego dalszego trwania życia. Jeśli przedłużą aktywność zawodową, ZUS i tak zastosuje korzystniejszą tablicę trwania życia z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

* Osoby opiekujące się dzieckiem przed reformą emerytalną z 1999 r. otrzymają wyższy wskaźnik za lata sprawowania tej opieki. Z kolei odbywający wtedy studia wyższe będą mogli liczyć na uwzględnienie tych studiów w wyższym wymiarze.

* Dotychczas przy obliczaniu kapitału początkowego ZUS mógł doliczyć jedynie okres studiów w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych odbytych do końca 1998 r. Teraz będzie można doliczyć studia również po tej dacie.

* ZUS będzie mógł obliczyć emeryturę według nowych zasad również tym osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., które pobrały wcześniejszą emeryturę. Podstawa obliczenia tego świadczenia zostanie jednak pomniejszona o pobrane wcześniej kwoty.

W ocenie posłów same plusy

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy o niej, że: * Tylko pozornie generuje większe wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a tak naprawdę będą one rozłożone w czasie * Zachęca do dłuższej aktywności zawodowej w celu osiągnięcia co najmniej 25-letniego okresu składkowego * Zniechęca do starań o prawo do świadczeń emerytalno-rentowych przed osiągnięciem wieku emerytalnego * Będzie istotnym bodźcem do unikania pracy w szarej strefie * Realizuje zasadę równości wszystkich ubezpieczonych * Jest korzystna zarówno dla ubezpieczonych, jak i dla FUS.

Marek Opolski, 23.04.2015

Pobierz za darmo program PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: 1 maja | zasad | emerytura | R.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »