Stałe kontrole weryfikują, czy opłacany jest regularnie abonament RTV. W wielu przypadkach nie potrzeba jednak nawet kontroli, a Poczta Polska od razu wyśle wezwanie do zapłaty. Dotyczy to osób, które zobowiązały się opłacać abonament, a później opłat tych zaniechały lub się z nimi spóźniają
Wśród takich osób znajdować się mogą również emeryci. W przypadku, gdy oni zalegają z zapłatą abonamentu, za zaległości abonamentowe zmniejszona zostać może ich emerytura.
Ile trzeba płacić abonamentu RTV?
Kwota, jaką trzeba co miesiąc wnosić za abonament RTV zależy od posiadanego sprzętu. Wpłata musi wpłynąć do 25. dnia miesiąca, ale abonament można opłacić również za cały rok (wtedy naliczane jest 10 proc. zniżki). Od 2026 roku obowiązują wyższe stawki za abonament RTV. Tym samym należy płacić kolejno:
- za telewizor (lub telewizor i radio) - 30,50 zł miesięcznie,
- za radio - 9,50 zł miesięcznie.
Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV. Potem ruszy postępowanie egzekucyjne
Jeśli posiadamy zarejestrowany odbiornik, ale nie opłacamy abonamentu RTV, mogą przydarzyć się problemy. W takim wypadku nie jest konieczna wizyta kontrolerów, bo informacja o zaległości pojawi się w systemie monitorowania Poczty Polskiej. Przy wystąpieniu zaległości abonamentowych najpierw wysłane zostanie wezwanie do zapłaty.
Wystarczy aby w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej po rejestracji sprzętu wyświetliła się informacja o zaleganiu z opłatami. Do dłużników wysłane zostaje wówczas wezwanie do zapłaty.
Adresat wezwania ma 7 dni na uregulowanie zaległości. Brak pokrycia zaległego abonamentu RTV sprawi, że pocztowcy wystawią tytuł wykonawczy, a na jego podstawie ruszy postępowanie egzekucyjne i ściąganiem zadłużenia zajmie się skarbówka.
Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka może zabrać ci pieniądze z emerytury
Urząd skarbowy ma wówczas zadanie ruszyć z postępowaniem egzekucyjnym i ściągnąć kwotę zadłużenia od osoby, która nie odpowiedziała na wezwanie do zapłaty. Skarbówka ma prawo pokryć zadłużenie na kilka sposobów.
Zwykle pomniejszana jest kwota wypłaty, ale źródło pokrycia zadłużenia zależy od sytuacji dłużnika. I tak w przypadku, gdy dług powstał na koncie należącym do emeryta, zabrane zostaną pieniądze z jego emerytury.
W sumie skarbówka na cel opłaty abonamentu RTV może zająć pieniądze:
- z rachunku bankowego,
- z nadpłaty podatku,
- z emerytury,
- z pensji,
- za pośrednictwem komornika.
Niektórzy seniorzy nie muszą w ogóle płacić
Nie każdy emeryt musi obawiać się zmniejszenia swojego świadczenia. Część seniorów wyłączono z konieczności płacenia abonamentu. W ten sposób z opłat abonamentu RTV zwolniono osoby, które:
- ukończyły 75. rok życia,
- są zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- przekroczyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury, która jednak nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.












