Reklama

Polacy zrezygnują z wakacji, aby zaoszczędzić?

Z danych GUS wynika, że aby poprawić domowe finanse, Polacy w pierwszej kolejności rozważają rezygnację z wyjść do restauracji oraz wyjazdów na wakacje.

Informacje o bogaceniu się Polaków nie dotyczą całej społeczności naszego kraju. Wciąż ok. 2/3 mieszkańców Polski nie posiada żadnych oszczędności.

Powód takiego stanu rzeczy wydaje się banalny - Polacy nie oszczędzają, gdyż nie mają z czego. Wspomniane 2/3 mieszkańców Polski brak oszczędności tłumaczy "brakiem wolnych środków pieniężnych".

Ankiety nie pozostawiają jednak wątpliwości - jesteśmy urodzonymi optymistami! Pomimo powszechnego braku oszczędności, tylko połowa z nas ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, a 17 proc. twierdzi nawet, że jest ona dobra - przypominają finansowi eksperci Vienna Life TUŻ.

Reklama

To jednak nie wszystko - ok. 13 proc. Polaków przyznaje jednak szczerze, że ich wydatki przewyższają dochody. W takiej sytuacji, życie wymusza rezygnację z kosztownych przyjemności, a niekiedy nawet ze zwykłych, codziennych wydatków.

Mieszkańcy naszego kraju zapytani o to, z jakich wydatków mogliby zrezygnować, na pierwszym miejscu wskazali wyjścia do restauracji oraz udział w imprezach kulturalnych. Następnie przyznali, że byliby również w stanie zmniejszyć wydatki na wakacje i krótkie wyjazdy.

Według danych opublikowanych przez GUS, 25 proc. wydatków Polaków to pieniądze przeznaczone na żywność, a 20 proc. na mieszkanie. Na następnych pozycjach znalazły się transport - 9 proc., rekreacja i kultura - 6,7 proc. oraz odzież i obuwie - 5,4 proc.

Edukacja znalazła się dopiero na 10. miejscu - udział środków finansowych przeznaczonych na naukę to zaledwie 1 proc. w całości domowych wydatków.

Najniższe przeciętne wydatki na jedną osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim.(js)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »