59 umów o łącznej wartości 103 mld zł zostanie podpisanych do soboty w ramach programu SAFE - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. programu SAFE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Pierwsze kontrakty podpisano już w czwartek, a zgodnie z unijnym rozporządzeniem państwa mają czas na zawarcie umów do 30 maja.
Kosiniak-Kamysz o umowach w ramach SAFE. "To absolutny rekord i dzień, który zmienia rzeczywistość"
W sobotę o rekordowej skali podpisywanych kontraktów mówił również wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w zakładzie Dezamet w Nowej Dębie na Podkarpaciu. Jak podkreślił, tylko tego dnia podpisanych zostanie 29 umów o wartości 78 mld zł.
"Nigdy w historii procesu modernizacji polskiej armii, nigdy w historii zakupów sprzętu dla Wojska Polskiego nie było takiego dnia, w którym podpisujemy w jednym czasie 29 umów na 78 miliardów złotych. To absolutny rekord i dzień, który zmienia rzeczywistość" - powiedział szef MON.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że jedna z kluczowych umów wykonawczych została zawarta z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakładzie Dezamet i dotyczy realizacji Narodowej Rezerwy Amunicyjnej. Kontrakt o wartości ponad 13 mld zł przewiduje dostawę setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm dla Wojska Polskiego.
Do umów w ramach SAFE odniósł się również premier Donald Tusk. "Meldunek z ostatniej chwili! Sobota to 29 umów na 79 miliardów! Wszystko w polskich firmach. To jest właśnie SAFE. Mam nadzieję, że wreszcie dotarło do prezydenta i prezesa" - napisał na Facebooku.
Sobkowiak-Czarnecka o umowach w ramach SAFE. Tyle ich podpisano
Pełnomocniczka rządu ds. programu SAFE zapytana w piątek w Polsat News, ile zostało już podpisanych umów, a ile jest pozostawiono na ostatni, trzeci dzień, odpowiedziała, że "udało się zrobić więcej, niż było zakładane".
"Zakładaliśmy, że podpiszemy około 40 umów. W sumie będzie ich 59. 103 miliardy dokładnie zakontraktujemy teraz przez trzy dni. Nigdy nie było takiej skali kontraktowania, jeżeli chodzi o polski przemysł zbrojeniowy, bo to też warto podkreślić" - powiedziała Sobkowiak-Czarnecka.
Na pytanie, które z podpisanych kontraktów stanowią aneksy do umów, a które z nich to zupełnie nowe umowy poinformowała, że "w większości to są nowe umowy, procentowo aneksowane".
"W sumie, w całej kwocie około 180 mld zł, która będzie przeznaczona z programu SAFE, około 60 miliardów to będą zupełnie nowe kontrakty. Wczoraj 11 miliardów na drony - wszystko nowe kontrakty. Wczoraj też trzy miliardy na cyberwojska, też wszystko nowe kontrakty" - poinformowała Sobkowiak-Czarnecka.
Umowy na 700 mld złotych. "Potrzeby wojska są gigantyczne"
W późniejszej rozmowie w TVP Info dodała, że "kwota realizowanych obecnie kontraktów zbrojeniowych na różnych kierunkach to około 700 mld złotych".
"Potrzeby wojska są gigantyczne, ale te potrzeby dzisiaj są też duże i też tak wiele wydajemy w polskich firmach zbrojeniowych po to, żeby ten sprzęt nigdy nie był potrzebny - podsumowała.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie mechanizmu SAFE, umowy zawierane przez jedno państwo muszą zostać podpisane do 30 maja, by mogły zostać objęte finansowaniem z programu - to tzw. zakupy w formule single procurement. Reszta zakupów dokonywanych po tym terminie musi być realizowana w charakterze common procurement, czyli co najmniej przez dwa państwa biorące udział w programie.
Unijny program SAFE przewiduje 150 mld euro wsparcia w postaci m.in. nisko oprocentowanych pożyczek, przede wszystkim na zakupy sprzętu wojskowego, zwłaszcza produkowanego w Europie. Polska, która jest największym beneficjentem programu, wnioskowała o dofinansowanie 139 projektów. Środki przysługujące Polsce to 43,7 mld euro.












