Reklama

Rodacy z Anglii rozluźniają więzy z ojczyzną: Przysyłają coraz mniej pieniędzy

W pierwszym kwartale tego roku Polacy pracujący za granicą przesłali do kraju 3,7 mld zł. To o 204 mln zł mniej niż przed rokiem - wynika z danych, jakie otrzymaliśmy z NBP.

Reklama

O tym spadku zadecydowali głównie rodacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Bo od stycznia do końca marca przekazali do Polski 827 mln zł - o 166 mln zł mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przypadło więc na nich aż 83 proc. ogólnej kwoty spadku transferów gotówki do naszego kraju.

- To przede wszystkim efekt tego, że coraz mniej Polaków wyjeżdża za pracą do Wielkiej Brytanii - w związku z brexitem. Także dlatego, że przy rekordowo niskim bezrobociu o płatne zajęcie nie jest już u nas trudno. Ponadto płace dość szybko rosną, co zniechęca do emigracji - ocenia Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP.

Ekspertka dodaje, że z kolei ci rodacy, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, są tam zwykle długo, często nawet po kilkanaście lat.

- Rozluźniły się więc ich związki z krajem, bo wielu sprowadziło do siebie swoje rodziny i nie ma potrzeby wysyłania pieniędzy nad Wisłę. Przybywa też małżeństw zawieranych za granicą między Polakami i partnerami z innych krajów, w których rodzą się dzieci. Ich wychowanie i edukacja kosztują, co ogranicza środki, które mogą być kierowane do krewnych w Polsce - twierdzi Kryńska.

Według danych NBP w pierwszym kwartale najwięcej pieniędzy przysłali do naszego kraju emigranci z Niemiec - 1374 mln zł, czyli nieco, bo tylko o 18 mln zł, mniej niż przed rokiem. I to w sytuacji, gdy według dostępnych danych za 2016 r. statystycznie liczba rodaków za Odrą jest o ok. 100 tys. mniejsza niż w Wielkiej Brytanii. Przekazują najwięcej pieniędzy, ponieważ część z nich przebywa tam tylko przez kilka miesięcy, wykonując różne prace. Gdy się one skończą, wracają z zarobkami do domu, ponieważ często jest on blisko - w woj. opolskim albo woj. śląskim. Przywożą więc większe kwoty, bo nie muszą przeznaczać części zarobków na utrzymanie za granicą.

Dowiedz się więcej na temat: przelewy | emigracja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »