Reklama

Rosną ceny w Europie. Mięso, warzywa i słodycze najszybciej drożeją w Polsce

"Dziennik Gazeta Prawna" przeanalizował wskaźniki dla kilkuset części koszyka konsumpcji za czerwiec w krajach Europy. W przypadku niektórych produktów byliśmy liderami wzrostu cen.

W żadnym kraju tak szybko jak u nas nie drożało mięso. Działo się tak głównie za sprawą wieprzowiny (choć w kilku krajach regionu ceny akurat tego rodzaju mięsa poszły w czerwcu w górę nieco mocniej niż u nas). Podobnie było w odniesieniu do ziemniaków czy cukru i ogólnie - słodyczy.

W wielu kategoriach produktów, choć nie byliśmy na pierwszym miejscu, to zmieściliśmy się na podium. To przypadek pieczywa (wzrost o 6,8 proc.), warzyw ogółem (26,9 proc.) czy usług medycznych (5,3 proc.). W paliwach do zajęcia trzeciego miejsca wystarczył wzrost o 3,1 proc.

Reklama

Na ogół wzrosty dotyczą takich towarów, których ceny dyktują trendy globalne. Bądź usług - tu następuje stopniowe równanie do krajów o wyższym poziomie zamożności.

Ekonomiści zwracają uwagę, że dane z miesiąca na miesiąc mogą się różnić. Na niektórych rynkach podwyżki (lub obniżki cen) zachodzą szybciej, na innych wolniej.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródłem danych, którym się przyglądaliśmy, był Eurostat. To wskaźniki służące od obliczania zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych - HICP. Metodologia nieznacznie różni się od krajowej, stosowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Według Eurostatu w czerwcu ogólny wskaźnik inflacji wynosił w Polsce 2,3 proc. (dziewiąty wynik w Europie). Według GUS było to 2,6 proc. Krajowi statystycy szacują, że w lipcu inflacja przyspieszyła u nas do 2,9 proc. Ostateczne dane poznamy w połowie miesiąca. Wtedy też się dowiemy, jaka była u nas inflacja HICP według Eurostatu.

W liczącym kilkaset pozycji zestawieniu cen są i takie, w których Polska lokuje się wśród liderów spadków. W czerwcu dotyczyło to przede wszystkim masła. Wynosząca 5,8 proc. w skali roku obniżka cen energii elektrycznej również ulokowała nas blisko najlepszych pod tym względem krajów - w Hiszpanii spadek wyniósł 7,8 proc., a w Grecji 6,2 proc. Mieliśmy również 1,6-proc. spadek cen ubezpieczeń związanych z mieszkaniem. Większy był jedynie w Estonii (10 proc.) i na Węgrzech (niemal 7 proc.). Dane Eurostatu wskazują, że zadowoleni mogą być również palacze. Polska to obok Malty jedyny kraj europejski, w którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie urosły ceny wyrobów tytoniowych.

Łukasz Wilkowicz

6 sierpnia 2019

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »