Reklama

​Świadczenie pielęgnacyjne w 2022 roku. Kwota wsparcia dla rodzica wzrośnie

Z 1971 zł do 2119 zł wzrośnie w przyszłym roku kwota wsparcia dla rodzica, który nie pracuje z związku z sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Nową kwotę świadczenia pielęgnacyjnego, która będzie obowiązywać w 2022 r., wskazuje obwieszczenie ministra rodziny i polityki społecznej z 27 października 2021 r. (M.P. poz. 1021).

Co do zasady zgodnie z art. 17 ust. 3a-3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) świadczenie pielęgnacyjne podlega corocznej waloryzacji 1 stycznia danego roku. Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost najniższego wynagrodzenia za pracę w porównaniu do roku poprzedniego. 

Reklama

W 2022 r. minimalna pensja będzie wynosić 3010 zł, co oznacza, że będzie o 7,5 proc. wyższa niż w br. (2800 zł). W efekcie o 7,5 proc. wzrośnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego, które w tym roku wynosi 1971 zł, a w przyszłym będzie to 2119 zł. Co ciekawe, pierwotna propozycja rządu zakładała, że najniższe wynagrodzenie w przyszłym roku ma wynosić 3000 zł, co przekładałoby się na podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości 2111 zł (7,1 proc.). Jednak ostatecznie minimalna pensja będzie trochę wyższa, a w konsekwencji również wsparcie dla opiekunów.

O ile osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, do których należą przede wszystkim rodzice niepełnosprawnych dzieci, mogą liczyć na coroczny wzrost pomocy finansowej, to inaczej wygląda sytuacja osób zajmujących się członkiem rodziny, u którego dysfunkcja zdrowotna powstała w dorosłym życiu. 

Mogą oni starać się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, tyle że ta forma wsparcia jest weryfikowana co trzy lata 1 listopada, razem z innymi świadczeniami rodzinnymi. Problem w tym, że rząd od 2015 r. nie podnosi wysokości tych świadczeń i tak też stało się w tym roku, w którym przypadał termin ich kolejnej weryfikacji. Tym samym specjalny zasiłek opiekuńczy będzie cały czas wynosił 620 zł. 

Dysproporcja w wysokości pomocy finansowej dla opiekunów będzie się więc dalej pogłębiać. Co więcej, specjalny zasiłek opiekuńczy w przeciwieństwie do świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależniony od spełniania kryterium dochodowego, a jego wysokość również została zamrożona na trzy lata. W praktyce część osób od tego miesiąca straciła prawo nawet do tego niższego wsparcia.

Michalina Topolewska

16.11.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »