Reklama

Tysiące złotych za brak ubezpieczenia OC. Oto nowe stawki kar

W 2016 r. kierowcy zapłacą za brak polisy OC o 6 proc. więcej niż obecnie. Właściciel samochodu osobowego musi liczyć się z karą w wysokości 3,7 tys. zł, a ciężarówki 5,55 tys. zł. Przy braku polisy tylko przez kilka dni sankcja jest niższa.

Gdy przerwa nie przekracza 3 dni jest to 20 proc. kary podstawowej, a jeśli nie jest dłuższa niż 14 dni - 50 proc.

Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kierowcy w aż 40 proc. przypadków jeżdżą bez obowiązkowego OC z powodu nieopłacenia którejś z rat składki za polisę, przez co wygasa umowa ubezpieczenia. W I połowie tego roku UFG wystawił 33,06 tys. wezwań do uiszczenia opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Fundusz, poza karaniem nieubezpieczonych kierowców, wypłaca też odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców. W tym roku do września wypłacił z tego tytułu 78,2 mln zł. To więcej niż w całym 2014 r. Ta skokowa zmiana to efekt przede wszystkim dużego wzrostu wypłat za szkody osobowe. Na wypłacie odszkodowania przez UFG sprawa jednak się nie kończy. Fundusz występuje potem do sprawcy wypadku i właściciela pojazdu bez OC z tzw. regresem, czyli o zwrot pieniędzy wypłaconych ofiarom wypadków.

Reklama

Z szacunków UFG wynika, że ok. 1 proc. pojazdów poruszających się po polskich drogach może nie mieć obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Małgorzata Kwiatkowska

17 listopada 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »