Mandat od straży miejskiej czeka za nieodpowiednią segregację śmieci. Najwięcej za przewinienie można zapłacić aż 5000 zł kary, a tak wysoka kara dotyczy zwykle wyrzucania elektrośmieci do kosza wraz z innymi odpadami. Nie trzeba jednak wyrzucać komputera do śmietnika na odpady zmieszane, by podnieść opłatę za śmieci.
Gdzie wyrzucić torebki po herbacie?
Jednym z niepozornych, ale problematycznych odpadów są torebki po herbacie. Można wyrzucić je do odpadów zmieszanych, ale z drugiej strony również do pojemnika na bioodpady. W tej kwestii dużo zależy od tego, jakie surowce w trakcie produkcji są stosowane.
Jeśli na opakowaniu herbaty torebkowanej jest informacja, że torebka została wykonana z przyjaznych środowisku materiałów biodegradowalnych, można wówczas taką torebkę z zawartością wyrzucić do bio. W przypadku jednak, gdy takiej informacji na opakowaniu nie znajdziemy, lepiej wyrzucić zużytą herbatę do pojemnika na odpady zmieszane.
Kara za niewłaściwe segregowanie lub wyższa opłata za śmieci
Wrzucenie odpadów do niewłaściwego kosza zagrożone jest mandatem nawet do 500 zł wystawianym przez straż miejską. To maksymalny wymiar kary, która nakładana jest za pomylenie kosza. W zależności od naruszenia przepisów sankcja może być odpowiednio niższa.
Częściej jednak zamiast straży miejskiej działają przepisy ustawy o czystości i porządku w gminie. Według nich za niesegregowanie odpadów można zapłacić nawet czterokrotność stawki za odbiór odpadów posegregowanych.
W takich warunkach można wyobrazić sobie prozaiczną sytuację: segregująca odpady rodzina umieszcza śmieci w niewłaściwych koszach, a w efekcie opłata, którą dotąd płacili, wzrasta nawet 4 razy.
W Warszawie mieszkańcy płacą już 85 zł miesięcznie, w Jaworznie 51 zł, a w Jeleniej Górze 53 zł od osoby. W przypadku 4-krotnego wzrostu mieszkańcy tych miejscowości musieliby płacić więc kolejno 340 zł, 204 zł i 212 zł.
Rozdzielaj lub od razu wyrzucaj do odpadów zmieszanych
Jeśli mamy wątpliwości, co do kosza, do którego należy wyrzucić torebkę po herbacie, dobrze jest wybrać pojemnik na odpady zmieszane. Wyrzucanie torebki do kosza na odpady biodegradowalne jest właściwe jedynie, gdy mamy potwierdzenie, że całość odpadu jest przyjazna środowisku.
Zwykle jednak herbata torebkowana to poza samym suszem i torebką również sznurek oraz zakończenie w postaci kolorowego kartonika. Trudno, by taka całość była biodegradowalna i najczęściej nie jest. Stąd też najlepiej po zużyciu herbaty torebkowanej wyrzucić ją do odpadów zmieszanych.
"Jeżeli torebki papierowe zawierają drobne elementy z innego materiału (np. sznurek, zszywki), nie ma konieczności ich rozdzielania, ale jeśli dążycie do ideału, możecie to zrobić" - zwraca uwagę Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie w komunikacie dotyczącym wyrzucania torebek po herbacie.












