Reklama

(Zbyt) dotkliwa kara za błąd w przelewie

Pracodawca pomyłkowo wpłacił o 18 zł za mało na konto zakładowego funduszu rehabilitacji. Teraz z tego powodu musi oddać 101 tys. zł dopłat do pensji.

Reklama

Nieterminowe ponoszenie kosztów płacy jest jednym z najczęstszych powodów domagania się przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zwrotu dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi.

Reklama

Tak było też w przypadku firmy, która otrzymała decyzję nakazującą zwrot 101,98 tys. zł dopłat. Jej zdaniem PFRON zastosował najcięższą sankcję, nie biorąc zupełnie pod uwagę tego, że opóźnienie w płatności wynikało z nieświadomego błędu, a nie celowego działania.

Czeski błąd

W 2019 r. PFRON przeprowadzał kontrolę u pracodawcy, który ma status zakładu pracy chronionej (ZPChr). W jej wyniku zostały ujawnione nieprawidłowości związane z prowadzeniem zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Jest on zasilany pieniędzmi pochodzącymi m.in. z części comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

- Okazało się, że pracownik wykonujący przelew za lipiec 2018 r. pomylił się i przestawił cyfry w wpłacanej na ZFRON kwocie. W efekcie zamiast 1275,30 zł zostało przekazane 1257,30 zł, czyli o 18 zł za mało - opowiada prezes kontrolowanej firmy.

Dodaje, że był to zwykły ludzki błąd i gdy tylko został ujawniony, brakująca kwota została wpłacona na ZFRON. Pracodawca od razu dokonał też tzw. samoukarania polegającego na wpłaceniu do PFRON 30 proc. wysokości brakującej kwoty. Taka sankcja jest bowiem przewidziana w sytuacji, gdy środki na ZFRON nie zostały przekazane na jego rachunek w ciągu siedmiu dni od ich uzyskania (wpłacenie niewłaściwej kwoty jest uznawane za naruszenie wymogu terminowości).

Fundusz uznał jednak, że nieterminowe opłacenie zaliczek na podatek dochodowy za lipiec 2018 r. oznacza nieterminowe opłacenie kosztów płacy, których podatek jest integralną częścią. Jest to kluczowa kwestia z punktu widzenia art. 26a ust 1a[1] pkt 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 573), który przewiduje, że gdy koszty płacy są ponoszone z uchybieniem terminów wynikających z odrębnych przepisów przekraczającym 14 dni, pracodawcy nie przysługuje dofinansowanie do pensji osoby z dysfunkcją zdrowotną (wyjątek stanowi opóźnione opłacenia składek, jeżeli ich kwota nie jest wyższa niż 2 proc. składek za dany miesiąc).

W konsekwencji PFRON w styczniu 2020 r. wezwał firmę do zwrotu w ciągu trzech miesięcy dopłat za wszystkich niepełnosprawnych pracowników za lipiec 2018 r. w łącznej kwocie 101,98 tys. zł wraz z odsetkami, które wynoszą ponad 20 tys. zł.

Bez uznaniowości

Pracodawca nie oddał pieniędzy, więc fundusz wszczął postępowanie i w lipcu ub.r. wydał decyzję nakazującą ich zwrot. Firma zdecydowała się wtedy skorzystać z możliwości odwołania i złożyła wniosek do prezesa PFRON o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale ten decyzją z grudnia 2020 r. utrzymał w mocy wcześniejsze rozstrzygnięcie.

- Niestety PFRON nie uwzględnił naszych wyjaśnień, że nie chcieliśmy nikogo oszukać, że błąd zdarzył się nam tylko raz i dotyczył niewielkiej kwoty. Zresztą wcale się go nie wypieraliśmy. Wręcz przeciwnie - od razu wpłaciliśmy na ZFRON brakujące 18 zł - podkreśla prezes firmy.

Fundusz uznał jednak, że art. 26a ust. 1a1 zawiera jednoznaczne i niebudzące wątpliwości zapisy, a decyzja wydana na jego podstawie nie ma charakteru uznaniowego, bo jest to decyzja związana. Oznacza to, że jeśli organ stwierdzi określony stan rzeczy, jest zobowiązany wydać przewidziane prawem rozstrzygnięcie.

Pracodawca nadal nie zgadza się z tym stanowiskiem. Dlatego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. - Uważamy, że kara jest niewspółmiernie surowa wobec skali uchybienia i narusza zasadę proporcjonalności - argumentuje prezes firmy. Dodaje, że przedsiębiorstwo ma zablokowaną możliwość otrzymywania bieżących dofinansowań do wynagrodzeń, co czyni jego sytuację szczególnie trudną zwłaszcza w obliczu panującej pandemii, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie gospodarki.

Bez wpływu na dopłaty

Zdaniem Edyty Sieradzkiej, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, doszło tu do podwójnego ukarania opisywanej firmy, bo nie tylko poniosła sankcję związaną z niedopłatą na ZFRON, ale jeszcze musi zwrócić dofinansowania do pensji i to za wszystkich pracowników.

Mateusz Brząkowski, radca prawny, zwraca z kolei uwagę na orzecznictwo sądowe, które jasno wskazuje, że nieterminowe ponoszenie kosztów płacy może dotyczyć tylko niepełnosprawnych pracowników i zadaniem PFRON jest ustalenie, czy opóźnienia w zakresie np. opłacania składek dotyczyły niepełnosprawnych czy zdrowych pracowników. W praktyce często bywa bowiem tak, że fundusz tego nie weryfikuje.

Wątpliwości ekspertów budzi też kwestia traktowania wpłacanych na ZFRON zaliczek podatkowych jako kosztów płacy. Edyta Sieradzka przypomina, że w tej sprawie we wrześniu 2016 r. stanowisko wydało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Wyjaśniało w nim, że niewpłacenia w całości lub w terminie zaliczek na podatek dochodowy na konto ZFRON nie można uznać za naruszenie art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji.

BON, powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 2825/12), uzasadniał to tym, że zasilenie tego funduszu nie jest zapłatą należnego podatku, ale uzyskaniem przez ZPChr dodatkowych środków z budżetu państwa w wysokości zaliczek. Dlatego dokonywanie w sposób nieterminowy ich wpłat na ZFRON nie będzie miało wpływu na otrzymywanie dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

- W świetle tego stanowiska PFRON nie miał podstaw do tego, aby żądać zwrotu dopłat w stosunku do pracodawcy - uważa Mateusz Brząkowski.

Michalina Topolewska

15.04.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Nie czekaj, rozlicz PIT 2020

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

Dowiedz się więcej na temat: składki pracownicze | niepełnosprawni | PFRON | przelewy bankowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »